16 Սեպտեմբեր 2021 - 09:22 AMT
Հայաստանում արտադրվող ԱԹՍ-ներն այսօր չեն բավարարում բանակի պահանջարկը։ Այդ մասին ասել է Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Վահագն Խաչատուրյանը, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
«Բայց ես չեմ ուզում դրանում շատ մեծ խնդիր տեսնել, որովհետև մարդիկ նոր են ակտիվանում, նոր են հեռանկարներ տեսնում։ Նաև ՊՆ-ի կողմից իջեցված պատվերն էլ, ըստ էության, նոր է։ Այսինքն` մարդիկ արդեն գիտեն, որ իրենց արտադրանքի կարիքը ունի ՊՆ-ն, և իրենք կարող են, այդ հանգամանքը հաշվի առնելով՝ արդեն մտածել սերիական արտադրության մասին»,- ասել է Խաչատուրյանը։
Նախարարը հայտնել է, որ Հայաստանում ԱԹՍ արտադրող բոլոր ընկերություները գիտեն, որ երկիրը պատրաստ է գնել իրենց արտադրանքը։ Այս հարցով ոլորտի ընկերությունների հետ պաշտպանության ու բարձր տեխնոլոգիական արդյունբերության նախարարներն արդեն երկու քննարկում են անցկացրել։
Հայաստանում ԱԹՍ-ների արտադրությամբ 10 ընկերություն է զբաղվում։ Կան նաև այնպիսիք, որոնք արդեն պատրաստի արտադրանք ունեն ու անգամ փորձարկումներ են անցել։
«Երևի ավելի ճիշտ կլինի վարժանքների ժամանակ նման ստուգումներ անցնեն, որովհետև որքան էլ սովորական պայմաններում փորձարկումներ լինեն՝ հասկանալի է, որ զորավարժությունների ժամանակ դրանք բոլորովին այլ իրավիճակներ են»,- ասել է Խաչատուրյանը։
2021թ–ի օգոստոսին Վահագն Խաչատուրյանը հայտարարել էր, որ պաշտպանության նախարարությունը պատրաստ է իր սպառազինության մեջ ներգրավել տեղական արտադրության ԱԹՍ-ներ։

Беспилотники, производимые сегодня в Армении, не удовлетворяют потребности армии. Об этом заявил министр высокотехнологической промышленности Армении Ваагн Хачатурян, пишет Sputnik Армения.
«Но я не хочу видеть в этом большой проблемы, потому что люди только становятся более активными, только-только видят перспективы. Да и заказ Минобороны, по сути, новый. То есть люди уже знают, что Минобороны нужна их продукция, и они могут с учетом этого обстоятельства уже думать о серийном производстве», – сказал Хачатурян.
Министр сказал, что все компании, производящие БПЛА в Армении, знают, что страна готова покупать их продукцию. Министры обороны и высокотехнологичной промышленности уже провели два обсуждения этого вопроса с компаниями, работающими в этой области.
Производством БПЛА в Армении занимаются 10 компаний. Есть те, у которых уже есть готовая продукция, и даже прошли испытания.
«Правильнее было бы пройти такие испытания во время учений, потому что сколько бы испытаний ни было в нормальных условиях, ясно, что во время учений совершенно другие ситуации», – сказал Хачатурян.
В августе 2021 года Ваагн Хачатурян заявил, что Минобороны готово включить в свое вооружение БПЛА местного производства.