17 Սեպտեմբեր 2021 - 06:52 AMT
Հայաստանը գանգատ է ներկայացրել ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարան ընդդեմ Ադրբեջանի՝ Խտրականության բոլոր ձևերի վերացման միջազգային կոնվենցիայի խախտման հիմքով:
Միաժամանակ Հայաստանը խնդրել է դատարանին կիրառել մի շարք հրատապ միջոցներ՝ այդ թվում ռազմավարի պուրակի փակումը և ռազմագերիներին ու պահվող քաղաքացիական անձանց վերադարձը։
Հայցում ասվում է, որ Ադրբեջանը խախտել է Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման միջազգային կոնվենցիան, որն ընդունվել է ՄԱԿ -ի Գլխավոր ասամբլեայի կողմից 1965 թ. Հայցում նշվում է, որ տասնամյակներ շարունակ Ադրբեջանը հայերին ռասայական խտրականության է ենթարկել, իսկ Ադրբեջանի ատելության քաղաքականության արդյունքում հայերը համակարգված ենթարկվել են խտրականության, կոտորածների, խոշտանգումների և բռնության այլ տեսակների: տեղեկացնում է Aysor.am-ը։
2020 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանը կրկին խախտել է կոնվենցիան երկրների միջև զինված հակամարտության ընթացքում:
«Նույնիսկ ռազմական գործողությունների ավարտից հետո, 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին ուժի մեջ մտած զինադադարից հետո, Ադրբեջանը շարունակում է մասնակցել հայ ռազմագերիների սպանություններին, խոշտանգումներին և այլ բռնություններին», – ասվում է փաստաթղթում:
«Հայաստանը խնդրում է դատարանին պատասխանատվության ենթարկել Ադրբեջանին՝ կոնվենցիայի խախտումների համար, որպեսզի կանխի ապագա վնասը և փոխհատուցի արդեն հասցված վնասը», – ասվում է հայցում:
Հայցում ընդգծվում է, որ հայկական էթնիկ կամ ազգային ծագում ունեցող անձինք Ադրբեջանի կողմից ենթարկվել են խտրականության՝ անկախ նրանց իրական քաղաքացիությունից:

Армения подала иск против Азербайджана в Международный суд ООН (ICJ). Он подан за нарушение Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации (CERD), сообщает Международный суд ООН.
Согласно сообщению суда, Армения заявила, что на протяжении десятилетий Азербайджан подвергал армян расовой дискриминации, и в результате проводимой государством политики арменофобии армяне подвергались не только системной дискриминации, но и массовым убийствам, пыткам и другим унижениям.
Было отмечено, что эта практика вновь вышла на первый план в сентябре 2020 года, во время агрессии Азербайджана против Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) и Армении. В ходе вооруженного конфликта Азербайджан не раз допускал грубые нарушения Конвенции.
Армения также заявила, что даже после окончания боевых действий и прекращения огня, которое вступило в силу 10 ноября 2020 года, Азербайджан продолжает убивать, пытать и унижать армянских военнопленных, заложников и других задержанных лиц.
«За нарушения Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации Армения требует от суда привлечь Азербайджан к ответственности, предотвратить будущие вредительства, компенсировать уже нанесенные», – говорится в сообщении.
Армения также обратилась в суд с просьбой в связи с чрезвычайной срочностью реагирования ввести промежуточные действия.