21 Մարտ 2009 - 09:54 AMT
Այսօր Երեւանում, Նկարիչների Միության ցուցասրահում մեկնարկել է «ԻՆՏԵՐՊՐԻՆՏ։ Պոլիգրաֆիա, Գովազդ, Դիզայն, Փաթեթավորում EXPO 2009» չորորդ միջազգային մասնագիտացված ցուցահանդեսը։ «Ժամանակակից պայմաններում, երբ ողջ աշխարհի տնտեսությունը բառացիորեն վարակված է գլոբալ ճգնաժամով, ես լուրջ նշանակություն եմ տալիս նման ցուցահանդեսների կազմակերպմանը»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հաղորդել է LOGOS EXPO Center-ի գործադիր տնօրեն Արայիկ Ստեփանյանը: Նրա խոսքով, շուկայում մնալու են այն ընկերությունները, որոնք կկարողանան ճիշտ մատուցել իրենց եւ իրենց վերջին ձեռքբերումները, այդ տեսալետից նման ցուցահանդեսը հիանալի կատալիզատոր է այս ոլորտում: Ստեփանյանի կարծիքով, համաշխարհային ճգնաժամը կթողնի իր հետեւանքները շուկայում, եւ այդ պայմաններում կգոյատեւի այն ընկերությունը, որը ցույց կտա, որ «այն իսկապես անհրաժեշտ է»:
Իսկ ինչ վերաբերում է նման պրոֆիլի ցուցահանդեսին, ինչպիսին են պոլիգրաֆիան, դիզայնը, փաթեթավորումը, ապա գործադիր տնօրենի խոսքով, այն միշտ պետք է առաջինը լինի, որովհետեւ ողջ աշխարհի, այդ թվում` Հայաստանի բիզնեսը կապված է այդ ճյուղի հետ: «Կարեւոր է, թե ինչպես նրանք կներկայացնեն նորագույն տեխնոլոգիաները եւ ով կլինի նրանց պոտենցիալ պատվիրատուն, որովհետեւ գովազդի, դիզայնի, պոլիգրաֆիական արտադրանքի կարիք ունեն կարելի է ասել բոլորը»,- ասել է նա: Բիզնեսի ձեւավորման, «դեմքը» ներկայացնելու կարիք ունեն բոլորը, եւ դա կարող են ներկայացնել «ԻՆՏԵՐՊՐԻՆՏ» ցուցահանդեսի մասնակիցները», ավելացրել է Ստեփանյանը:
Նրա կարծիքով, նման ծառայությունների մատուցման շուկան Հայաստանում զարգացման փուլում է գտնվում եւ կատարյալ չէ, հարկավոր է «մշտապես աշխատել այդ ուղղությամբ» եւ արտասահմանից ներկրել նորագույն տեխնոլոգիաներ, օգտագործել այդ տեխնոլոգիաները եւ արժանապատվությամբ մատուցել դրանք պոտենցիալ հաճախորդներին: «ԻՆՏԵՐՊՐԻՆՏ» ցուցահանդեսի կազմակերպումը անհրաժեշտ է ցանկացաշ պայմաններում` մարդկության, տնտեսության եւ, առհասարակ, ողջ հանրության զարգացման»,- ասել է նա:
Ինչպես հաղորդել է Ստեփանյանը, նոր ընկերությունը, որը ցանկանում է դուրս գալ շուկա եւ առաջարկել իր արտադրանքը, բայց այդ նպատակով PR-ընկերության համար չունի բավականաչափ միջոցներ, կարող է մասնակցել ցուցահանդեսին միանգամայն ընդունելի պայմաններով եւ այդպիսով շուկա մտնել: «3 օրվա ընթացքում օրական 8 ժամ կենդանի գովազդ անելը մեզ, մեր արտադրանքն ու մեր ապրանքը ցույց տալու լավագույն միջոցն է»,- ասել է ցուցահանդեսի կազմակերպչի` LOGOS EXPO Center-ի գործադիր տնօրենը: Ցուցահանդեսին պաշտոնական աջակցություն են ցուցաբերում Հայաստանի Տնտեսության նախարարությունը, Հայաստանի Արդյունաբերողների եւ ձեռներեցների միությունը, Հայաստանի հրատարակողների ազգային ասոցիացիան, Հայաստանի Գրողների միությունը:
LOGOS EXPO Center-ը Հայաստանի առաջին ցուցահանդեսային ընկերությունն է (1999թ.), որը առաջատար ընկերություն է ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ արտասահմանում մասնաճյուղային, արդյունաբերական, ազգային եւ միջազգային ցուցահանդեսների ու կոնգրեսների կազմակերպման ոլորտում:
Վերջին 7 տարիների ընթացքում LOGOS EXPO Center-ը կազմակերպեց ավելի քան 65 մասնագիտացված եւ միջազգային ցուցահանդեսներ, որոնք իրենց մեջ ներառում էին տնտեսության զանազան ճյուղերը:

Сегодня в Ереване стартовала IV специализированная выставка «ИНТЕРПРИНТ: Полиграфия, реклама, дизайн, упаковка EXPO 2009», которая будет длиться до 23 марта. «В современных условиях, когда экономика всего мира буквально поражена глобальным кризисом, я придаю серьезное значение организации подобных выставок», – сообщил исполнительный директор LOGOS EXPO Center Араик Степанян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net . По его словам, на рынке останутся те компании, которые смогут преподнести себя и свои последние достижения, с этой точки зрения подобная выставка является отличным катализатором в этой области. Мировой кризис, по мнению Степаняна, оставит свои последствия на рынке, и в этих условиях выживит та компания, которая покажет, «что она на самом деле необходима».
Что же касается выставки такого профиля , как полиграфия, реклама, дизайн, упаковка, то, по словам исполнительного директора, она должна всегда быть первой, потому что бизнес всего мира, в том числе и армянский, связан с этой отраслью. «Как они представят новейшие технологии и кто будет их потенциальным заказчиком, потому что в рекламе, в дизайне, в полиграфической продукции нуждаются буквально все», – сказал он. В оформлении бизнеса, в представлении «лица» нуждаются все, и это могут представить участники выставки «ИНТЕРПРИНТ», добавил Степанян.
По его мнению, рынок предоставления подобного рода услуг в Армении находится на стадии развития и он не совершенен, необходимо «постоянно работать над собой» и ввозить из-за рубежа новейшие технологии, использовать эти технологии и достойно подносить их своим потенциальным клиентам. «Организация выставки «ИНТЕРПРИНТ» необходима в любых условиях: развития человечества, экономики и общества в целом», – сказал он.
Как сообщил Степанян, новая компания, которая хочет выйти на рынок и предложить свою продукцию, но не имеет для этого достаточных средст для PR-компании, может участвовать в выставке на вполне приемлемых условиях и войти на рынок таким способом. «Живая реклама в течение 3-х дней в среднем по 8 часов – это наилучший способ показать себя, свою продукцию, свой товар», – сказал исполнительного директора LOGOS EXPO Center – организатора выставки. Официальную поддержку выставке оказывают Министерство экономики Армении, Союз промышленников и предпринимателей Армении, Национальная ассоциация издателей, Союз писателей.
LOGOS EXPO Center первая выставочная компания в Армении (1999 г.), которая является лидирующей компанией в сфере организации отраслевых, промышленных, национальных и международных выставок и конгрессов, как в Армении, так и за рубежом.
За последние 7 лет LOGOS EXPO Center организовывал более 65 специализированных и международных выставок, включающих в себя разные отрасли экономики.