Հայաստանը կարող է ռուսական «Սպուտնիկ Լայթ» պատվաստանյութի արտադրություն սկսել ։ Այդ մասին Երևանում ընթացող հայ-ռուսական գործարար համաժողովի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը։
Առողջապահության ոլորտում համագործակցության համատեքստում Գրիգորյանը երախտագիտություն է հայտնել Ռուսաստանին՝ Հայաստանում Covid-19-ի տարածման դեմ պայքարում ցուցաբերած աջակցության համար, գրում է Sputnik Արմենիան։
«Ուղղակի ներդրումների ռուսական հիմնադրամի միջոցով ձեռք է բերվել «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութի մի քանի խմբաքանակ, ինչպես նաև կազմակերպվել է տեխնոլոգիական տրանսֆերի գործընթաց՝ Հայաստանում «Սպուտնիկ Լայթ» պատվաստանյութի թողարկման համար»,- ասել է փոխվարչապետը:
Սեպտեմբերի 20-ի, ժամը 11:00-ի դրությամբ հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության ընդհանուր 253 942 դեպք, որոնցից 236 578-ն` առողջացած, 5143-ը` մահվան ելքով: Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին փաստացի բուժում է ստանում 11 029 պացիենտ: Ընդհանուր առմամբ, կատարվել է 1 655 479 թեստավորում:

20 Сентябрь 2021 - 11:31 AMT
Армения может начать выпуск российской вакцины «Спутник Лайт». Об этом вице-премьер Армении Мгер Григорян заявил 20 сентября в ходе армяно-российского бизнес-форума в Ереване.
В контексте сотрудничества в области здравоохранения Григорян выразил искреннюю признательность России за оказанное содействие в борьбе с распространением коронавируса в Армении, пишет Sputnik Армения.
«Посредством Российского фонда прямых инвестиций было приобретено несколько партий вакцины «Спутник V», а также организован процесс технологического трансфера для выпуска вакцины «Спутник Лайт» в Армении», – сказал вице-премьер.
Армяно-российский бизнес-форум проходит в Ереване 20 сентября. В нем принимают участие вице-премьеры, министры и представители крупного бизнеса двух стран. Мероприятие проводится при поддержке правительства России. На одной из панельных дискуссий ожидается выступление премьер-министра Армении Никола Пашиняна.