23 Սեպտեմբեր 2021 - 10:11 AMT
Հայաստանում կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի առաջին դեղաչափ ստացել է` 244,374, երկրորդ` 133,031 մարդ, ընդհանուր կատարվել է 377,405 պատվաստում։ Այդ մասին ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովում կազմակերպված կորոնավիրուսային համավարակով պայմանավորված խստացումներին նվիրված քննարկման ժամանակ ասել է ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը՝ նշելով, որ պատվաստումների ցուցանիշը դեռ շատ ցածր է։
Թե պատվաստված անձանցից քանիսն են եղել ՀՀ քաղաքացիներ ու քանիսը` օտարերկրացիներ, Ավանեսյանը չի նշել, գրում է Sputnik Արմենիան։
«Պատվաստումների արդյունքում մեր բնակչության իմունիտետի շերտի հետ կապված դեռ վաղ է եզրահանգումներ անել, որովհետև մեզ մոտ պատվաստումների ցուցանիշը դեռ շատ ցածր է։ Մենք տեսնում ենք, որ այն երկրներում, որտեղ 70-80 տոկոս պատվաստումներ են իրականացվել, վարակման դեպքեր շարունակում են գրանցվել, բայց հոսպիտալացման, ծայրահեղ ծանր ընթացքի դինամիկան շեշտակի, կտրուկ կերպով փոխվել է»,– ասել է Ավանեսյանը` որպես օրինակ նշելով Սինգապուրը, որի բնակչության 80 տոկոսը, նրա խոսքով, պատվաստված է։
Սեպտեմբերի 23-ի, ժամը 11:00-ի դրությամբ հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության ընդհանուր 255 648 դեպք, որոնցից 237 855-ն` առողջացած, 5200-ը` մահվան ելքով: Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին փաստացի բուժում է ստանում 11396 պացիենտ:

На данный момент в Армении проведено 377,405 вакцинаций от Covid-19, 244 374 человека получили первую дозу, 133,031 – вторую. Об этом в ходе обсуждения, организованного в Национальном собрании Армении по вопросу ужесточений в связи с увеличением числа заболеваемости, заявила министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян.
При этом министр отметила, что показатели вакцинации в стране все еще остаются низкими. Аванесян не сообщила, сколькие из вакцинированных были гражданами РА, а сколькие – иностранцами, пишет Sputnik Армения.
«Об уровне иммунитета у нашего населения в результате вакцинации еще рано делать выводы, потому что уровень вакцинации у нас все еще очень низкий. Мы видим, что в странах, где вакцинированы 70-80% населения, случаи заражения продолжают регистрироваться, но динамика госпитализаций, крайне тяжелого течения резко изменилась», – сказала Аванесян, приведя в качестве примера Сингапур. По ее словам, 80% в стране вакцинированы.
По состоянию на 23 сентября в Армении подтверждено 255,648 случаев заболевания коронавирусом, из которых 237,855 выздоровели и 5200 умерли. В настоящее время лечение от коронавируса проходят 11,396 пациентов.