23 Սեպտեմբեր 2021 - 10:11 AMT
Հայաստանում կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի առաջին դեղաչափ ստացել է` 244,374, երկրորդ` 133,031 մարդ, ընդհանուր կատարվել է 377,405 պատվաստում։ Այդ մասին ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովում կազմակերպված կորոնավիրուսային համավարակով պայմանավորված խստացումներին նվիրված քննարկման ժամանակ ասել է ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը՝ նշելով, որ պատվաստումների ցուցանիշը դեռ շատ ցածր է։
Թե պատվաստված անձանցից քանիսն են եղել ՀՀ քաղաքացիներ ու քանիսը` օտարերկրացիներ, Ավանեսյանը չի նշել, գրում է Sputnik Արմենիան։
«Պատվաստումների արդյունքում մեր բնակչության իմունիտետի շերտի հետ կապված դեռ վաղ է եզրահանգումներ անել, որովհետև մեզ մոտ պատվաստումների ցուցանիշը դեռ շատ ցածր է։ Մենք տեսնում ենք, որ այն երկրներում, որտեղ 70-80 տոկոս պատվաստումներ են իրականացվել, վարակման դեպքեր շարունակում են գրանցվել, բայց հոսպիտալացման, ծայրահեղ ծանր ընթացքի դինամիկան շեշտակի, կտրուկ կերպով փոխվել է»,– ասել է Ավանեսյանը` որպես օրինակ նշելով Սինգապուրը, որի բնակչության 80 տոկոսը, նրա խոսքով, պատվաստված է։
Սեպտեմբերի 23-ի, ժամը 11:00-ի դրությամբ հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության ընդհանուր 255 648 դեպք, որոնցից 237 855-ն` առողջացած, 5200-ը` մահվան ելքով: Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին փաստացի բուժում է ստանում 11396 պացիենտ:

A total of 377,405 doses of the coronavirus vaccine have been administered in Armenia since the rollout of the vaccination program in the country, Health Minister Anahit Avanesyan said in the parliament on Thursday, September 23. According to her, vaccination rates are still very low in Armenia
Avanesyan failed to mention the exact number of foreigners who have so far received the jabs in the country.
"It is too early to draw conclusions about the rate of immunity among our population, because our vaccination rates are still very low," Avanesyan said.
"We see that cases of infection continue to be registered in countries with 70-80% vaccination rates, but the dynamics of hospitalization and extremely severe course of illness has changed drastically."
Armenia is currently using AstraZeneca, Sputnik-V, Sinopharm and CoronaVac vaccines to inoculate people aged above 18. The vaccination program rolled out across the country in mid-April, with health authorities also setting up mobile vaccination facilities near shopping malls and on major streets in Yerevan, the capital of Armenia.