23 Սեպտեմբեր 2021 - 12:33 AMT
Հայաստանը 4 կետով նահանջել է «Ինտերնետի ազատության» զեկույցում՝ 100-ից 71 միավոր ստանալով։ Այդ մասին ասվում է իրավապաշտպան Freedom House կազմակերպության «Ինտերնետի ազատությունը» զեկույցում։
ՀՀ-ն դասվել է ազատ ինտերնետով երկրների թվին։ Ըստ զեկույցի, այդ ցուցանիշը պայմանավորված է տարբեր կայքերի և դոմենների արգելափակմամբ՝ 44-օրյա պատերազմի ժամանակ հայկական ռեսուրսների վրա հաքերային գրոհի ժամանակ, ինչպես նաև հակամարտության լուսաբանման դժվարություններով, որոնք առաջացել էին ռազմական դրության և կորոնավիրուսի պատճառով։
Իրավապաշտպանները նշում են, որ ռազմական դրությունը, որ հայտարարվեց 2020թ․ սեպտեմբերի վերջում, մեծապես սահմանափակեց ռազմական գործողությունները լուսաբանելու ԶԼՄ-ների հնարավորությունները, այդ թվում՝ ազգային անվտանգության համար սպառնալիք ներկայացնող արտահայտություններն արգելելու, բովանդակությունը հեռացնելու իշխանությունների արտոնության և պահանջները չկատարելու դեպքում տուգանքներ սահմանելու միջոցով։
«Մի շարք թուրքական և ադրբեջանական կայքեր .az և .tr դոմեններով անհասանելի են եղել մի քանի շաբաթ շարունակ։ Օգտատերերը նաև հայտնել են TikTok-ի հասանելիության հետ կապված խնդիրների մասին։ Հայտնի լրատվական կայքերը նույնպես ենթարկվել են տեխնիկական գրոհների, այդ թվում DdoS հարձակումների («սպասարկելու մերժում»), որի հետևանքով դրանցից շատերը տևական ժամանակ անհասանելի են եղել պատերազմի ժամանակ»,-ասվում է զեկույցում։
Զեկույցում որպես դրական կողմ նշվել է, որ ՀՀ կառավարությունը դադարեցրել է հեռախոսազանգերի տեղորոշման և ձայնագրության մասին տվյալների հավաքագրումը հեռահաղորդակցության ընկերություններից, իսկ սարքերը, որտեղ պահվում էր տեղեկատվությունը, ֆիզիկապես ոչնչացվել են։
Հարևան Վրաստանը ևս ազատ ինտերնետով երկրների թվում է՝ 77 միավոր ցուցանիշով։ Իսկ 1-39 միավոր հավաքած երկրները դասվել են անազատ ինտերնետով երկրների ցանկին, որոնց թվում են՝ Ադրբեջանը 35 միավորով, Իրանը՝ 16 միավորով և Թուրքիան՝ 34 միավորով։
Freedom House իրավապաշտպան կազմակերպության հրապարակած «Ինտերնետի ազատություն 2021» զեկույցում հիմք են ընդունվել նաև Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի հայտարարությունները։
Freedom House-ը զեկույցը կազմելիս հաշվի է առել նաև պատերազմի ու ռազմական դրության ժամանակ կիրառված սահմանափակումները։ Այդ սահմանափակումների վերաբերյալ նախորդ տարի իր քննադատական դիրքորոշումներով էր հանդես եղել նաև Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը։
Freedom House-ի զեկույցում օգտագործված է 2020 թվականի տարեվերջին Հայաստանի և Արցախի ՄԻՊ համատեղ զեկույցը՝ ադրբեջանական և թուրքական աղբյուրներից տարածվող ատելության խոսքի վերաբերյալ։ Ըստ համատեղ զեկույցի՝ Ֆեյսբուք, Թվիթեր ու ՏիկՏոկ ցանցերում հնչում են սպանությունների, խոշտանգումների, անմարդկային վերաբերմունքի և մշակութային ժառանգության վայրերի ոչնչացման կոչեր։

Армения на 4 строчки опустилась в рейтинге «Свободы интернета», набрав 71 балл из 100. Об этом отмечает правозащитная организация Freedom House в своем новом докладе «Свобода интернета».
При этом Армения причислена к странам со свободным интернетом. Согласно докладу, данный показатель обусловлен блокировкой различных сайтов и доменов во время хакерской атаки на армянские ресурсы во время войны, развязанной Азербайджаном против Нагорного Карабаха, а также трудностями в освещении конфликта в связи с введением военного положения и коронавируса.
Правозащитники отмечают, что введение военного положения в конце сентября 2020 года наложило широкие ограничения на возможность средств массовой информации освещать боевые действия, в том числе путем запрета высказываний, представляющих угрозу национальной безопасности, разрешения властям требовать удаления контента и введения штрафов за несоблюдение.
«Ряд турецких и азербайджанских сайтов с доменами .az и .tr были недоступны в течение нескольких недель. Пользователи также сообщали о проблемах с доступом к TikTok. Известные новостные сайты также подвергались техническим атакам, в том числе распределенным атакам типа «отказ в обслуживании» (DDoS), в результате чего многие из них были временно недоступны во время конфликта», – говорится в докладе.
В отчете с положительной стороны отмечается также, что правительство Армении прекратило сбор метаданных, включая данные о местонахождении и записи телефонных разговоров, от телекоммуникационных компаний для целей отслеживания контактов; а аппаратные устройства, в которых хранилась информация, были физически уничтожены.
Соседняя Грузия также в числе государств со свободным интернетом с результатом в 77 балов. А страны, набравшие от 1 балла до 39 баллов причислены к странам с несвободным интернетом: в их числе Азербайджан – 35 баллов, Иран – 16 баллов, Турция- 34 балла.