Սեպտեմբերի 23-27-ը Հայաստանն առանձին տաղավարով կմասնակցի ԱՊՀ երկրների տարածքում ամենահեղինակավոր և ծավալով ամենամեծ Մոսկվայի գրքի միջազգային ցուցահանդեսին: Դրա բացման պաշտոնական արարողությունը նախատեսված է սեպտեմբերի 24-ին:
Ավանդական դարձած մասնակցությունն այս տարի նվիրված է ՀՀ անկախության 30-ամյակին: Ծրագրի նպատակն է հայ գրականությունը և հայ գրողներին հանրահռչակելը, տեղեկացնում է ԿԳՄՍ նախարարությունը։
Ցուցահանդեսին կներկայացվեն վերջին երկու տարում Հայաստանում և արտերկրում հրատարակված գրքեր, այդ թվում՝ գեղարվեստական, մասնագիտական, արվեստաբանական, հանրագիտարանային, պատմական, ալբոմային գրականություն:
Կներկայացվի նաև «Հայ գրականությունը թարգմանություններում» դրամաշնորհային ծրագիրը, որով ԿԳՄՍ նախարարությունն աջակցում է արտերկրի այն հրատարակչություններին, որոնք ցանկանում են իրենց երկրում օտար լեզվով հրատարակել հայ դասական և ժամանակակից գրականություն: Կներկայացվեն նաև այդ ծրագրով վերջին երեք տարիներին արտերկրում լույս տեսած 40-ից ավելի գրքերը՝ 17 լեզվով:
Ռուսաստանյան պատմագիտական հանրության նախագահ, ՌԴ գրականության, գրահրատարակչության և ընթերցանության կազմակերպական կոմիտեի նախագահ Ս. Ե. Նարիշկինի ղեկավարմամբ և համակարգմամբ հրատարակության է նախատեսվում ԱՊՀ երկրների ժողովուրդների գրականության բազմահատոր անթոլոգիա: Մոսկվայի գրքի միջազգային ցուցահանդեսի ընքացքում տեղի կունենան աշխատարան-քննարկումներ, որոնց նպատակն այդ հրատարակությունների պատշաճ կազմումն ու լույսընծայումն է: Այդ նախաձեռնության իրականացման համար ձևավորված խմբագրակազմի աշխատանքներին մասնակցելու համար Հայաստանից ևս ՌԴ կմեկնի խմբագիր-փորձագետ:
ՀՀ տաղավարը կներկայացնեն «ՀՀ Շիրակի մարզային գրադարան» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Գևորգ Ամիրյանը, «Հայաստանի ազգային գրադարան» ՊՈԱԿ-ի գրականության հանրահռչակման բաժնի վարիչ Արևիկ Քամալյանը, Երևանի «ԴՈՄ ՄՈՍԿՎԻ» կենտրոնի աշխատակից Սվետլանա Սահակյանը:
Ցուցահանդեսի ավարտից հետո ներկայացված գրքերը ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը կնվիրի Մոսկվայում ՀՀ դեսպանության գրադարանին:

23-27 сентября Армения отдельным павильоном примет участие в самой престижной и масштабной Московской международной книжной выставке на территории стран СНГ. Об этом сообщает пресс-служба министерства образования, науки, культуры и спорта Армении.
«Ставшее традиционным участие в этом году посвящено 30-летию Независимости Республики Армения. Цель программы – популяризация армянской литературы и армянских писателей за пределами нашей страны, повышение уровня узнаваемости страны литературой», – говорится в сообщении.
На выставке будут представлены книги, изданные за последние два года в Армении и за рубежом, в том числе художественная, профессиональная, искусствоведческая, энциклопедическая, историческая, альбомная литература. Будет представлена также грантовая программа «Армянская литература в переводах», по которой министерство образования, науки, спорта и культуры содействует тем зарубежным издательствам, которые хотят издать в своей стране армянскую классическую и современную литературу на иностранном языке. Будут представлены также более 40 книг, изданных за последние три года за рубежом, на 17 языках.
Официальная церемония открытия выставки намечена на 24 сентября. После завершения выставки министерство подарит представленные книги библиотеке посольства РА в Москве.