Արցախի և Հայաստանի դեմ 2020թ. սեպտեմբերի 27-ից սանձազերծած լայնամասշտաբ պատերազմն ուղեկցվել է ադրբեջանական աննախադեպ պատերազմական ու մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություններով։ Այդ մասին ասվում է Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի հայտարարության մեջ։
ՄԻՊ-ը հիշեցրել է, որ հենց առաջին օրն Արցախի Մարտունի քաղաքի հրետակոծությունից իր տան բակում սպանվեց 9-ամյա Վիկտորյա Գևորգյանը:
«Արցախի խաղաղ բնակիչներ 69-ամյա Գենադի Պետրոսյանը Մադաթաշենից և 82-ամյա Յուրի Ասրյանն Ազոխից դաժանաբար գլխատվեցին. գլխատումների ամբողջ ընթացքը նկարահանել են հենց ադրբեջանական զինվորականները, որ հետո իրենց բացառիկ ցինիզմը տարածեն և արժանանան «փառքի» խրախճանքի:
Պատերազմի ընթացքում ու պատերազմից հետո խոշտանգվեցին ու դաժանությունների ենթարկվեցին քաղաքացիական անձինք ու զինվորականներ՝ ջիհադիստների ու ահաբեկիչների ակտիվ մասնակցությամբ: Ադրբեջանական նպատակային հարձակումներով, արգելված զինատեսակների օգտագործմամբ ավերվեցին քաղաքացիական բնակավայրեր: Անարգվեցին ու ոչնչացվեցին հայկական եկեղեցիներ:
Այս ամենն ուղեկցվում էր սանձարձակ ու ցինիկ պահվածքով հատուկ նկարած տեսանյութերով՝ հայկական սոցիալական ողջ մեդիան դիտավորյալ լցնելով բռնության տեսարաններով:
Covid-19-ի պայմաններում ադրբեջանական հարձակումները մարդկության դեմ ուղղված հանցանքներ էին, որոնք շեշտակիորեն ավելացրին մահվան դեպքերը՝ կաթվածահար անելով Արցախի ու Հայաստանի առողջապահության համակարգերը:
Ողջ նշվածն ուղեկցվում էր հսկայածավալ ատելության ու թշնամանքի քարոզով, որ ադրբեջանական իշխանությունները միայն խրախուսում էին»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Թաթոյանը նշել է, որ տեղի ունեցածը բերում է միանշանակ հետևության. իրականացվել է էթնիկ զտումների ու ցեղասպան քաղաքականություն:
«Չպե՛տք է մոռանանք, որ ադերբեջանական պետական հովանավորչությամբ հայատյացության ու թշնամանքի քաղաքականությունն այսօր ոչ միայն չի նվազել, այլ ստացել է ծայրահեղական, ֆաշիստական նոր դրսևորումներ:
Մինչ օրս պատերազմական հանցանքի որևէ կատարող չի պատժվել: Եվ քանի դեռ կատարվածի համար մեղավորները պատասխանատվության չեն ենթարկվել, շարունակվելու է ատելության ու թշնամանքի քաղաքականությունը, իրական է լինելու նոր վայրագությունների վտանգը, խաթարված է մնալու մարդկանց խաղաղ ու անվտանգ կյանքը»,-ասվում է ՄԻՊ հայտարարության մեջ:

27 Сентябрь 2021 - 12:22 AMT
Омбудсмен Армении Арман Татоян распространил заявление в связи первой годовшиной начала 44-дневной войны, развязанной Азербайджаном в Нагорном Карабахе осенью 2020 года.
«Развязанная с 27 сентября 2020 года против Арцаха и Армении широкомасштабная война сопровождалась беспрецедентными военными преступлениями и преступлениями против человечности со стороны Азербайджана.
В первый же день войны 9-летняя Виктория Геворкян погибла в результате обстрела своего дома в городе Мартуни в Арцахе. Мирные жители Арцаха – 69-летний Геннадий Петросян из Мадаташена и 82-летний Юрий Асрян из Азоха были зверски обезглавлены – данный процесс был снят азербайджанскими военными на видео, после чего был распространен с исключительным цинизмом», – отметил Татоян.
Он напомнил, что во время и после войны мирные жители и солдаты при активном участии джихадистов и террористов подвергались пыткам. В результате целенаправленных атак и применения запрещенного оружия были разрушены гражданские поселения, были осквернены и уничтожены армянские церкви, отметил омбудсмен.
«Вышеуказанные преступления сопровождались распространением в социальных сетях специально снятых роликов с возмутительным и циничным содержанием, со сценами насилия.
В условиях пандемии коронавируса атаки азербайджанцев являлись преступлениями против человечности, приведшими к резкому увеличению количества смертей и парализовавшим системы здравоохранения Арцаха и Армении.
Все это сопровождалось широкомасштабной пропагандой ненависти и вражды, которая поощрялась властями Азербайджана. Произошедшее позволяет сделать однозначный вывод: была проведена политика этнической чистки и геноцида», – заявил Татоян.
По его словам, нельзя забывать, что пропаганда ненависти и вражды к армянам под эгидой Азербайджанского государства сегодня не только не уменьшилась, но и получила новые экстремистские, фашистские проявления.
«На сегодняшний день ни один виновный в военном преступлении не понес наказания. И до тех пор, пока виновные не будут привлечены к ответственности, политика ненависти и вражды будет продолжаться, опасность зверств будет реальной, мирная и безопасная жизнь людей будет нарушена», – отметил омбудсмен.