Իտալիայի նախագահ Սերջո Մատարելլայի հրավերով Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը տիկնոջ՝ Նունե Սարգսյանի հետ հոկտեմբերի 5-ին պետական այցով կմեկնի Իտալիա: ՀՀ 30-ամյա պատմության ընթացքում սա Հայաստանի նախագահի առաջին պետական այցն է Իտալիա: Հռոմ է մեկնել նաև Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարգեգին Երկրորդը։
Իտալիայի նախագահի նստավայրում` Քուիրինալե պալատում, նախատեսված է նախագահներ Սարգսյանի և Մատարելլայի առանձնազրույցը, որին կհաջորդի պատվիրակությունների հանդիպումն ընդլայնված կազմով: Հայաստանի և Իտալիայի նախագահները հանդես կգան մամուլի համար հայտարարությամբ:
Այցի շրջանակում ծրագրված է նաև նախագահ Սարգսյանի հանդիպումն Իտալիայի նախարարների խորհրդի նախագահ Մարիո Դրագիի հետ: Հայաստանի նախագահը կհանդիպի նաև Իտալիայի Սենատի նախագահ Մարիա Էլիզաբետա Կազելատիի, Պատգամավորների պալատի նախագահ Ռոբերտո Ֆիկոյի, Հռոմի քաղաքապետի հետ:
Հանդիպումների առանցքում կլինեն երկկողմ հարաբերությունների խորացմանը և տարբեր ոլորտներում փոխշահավետ համագործակցության ընդլայնմանը, տարածաշրջանային խնդիրներին ու զարգացումներին վերաբերող, ինչպես նաև այլ երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր:
Այցի ընթացքում նախագահ Սարգսյանը կհյուրընկալվի նաև Հռոմի Լևոնյան վարժարանում, որտեղ հանդիպում կունենա հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Հռոմի Լա Սապիենցա համալսարանում նախագահ Սարգսյանը ներկա կգտնվի հայագիտություն ամբիոնի վերաբացման արարողությունը, ինչպես նաև դասախոսությամբ հանդես կգա Բոլոնիայի համալսարանում:
ՀՀ և Իտալիայի նախագահների հովանու ներքո, Իտալիայի նախագահի նստավայրում՝ Քուիրինալի պալատում, կբացվի մեծանուն հայ նկարիչներ Հովհաննես Այվազովսկու, Գևորգ Բաշինջաղյանի, Մարտիրոս Սարյանի, Վարդգես Սուրենյանցի, Հակոբ Կոջոյանի աշխատանքների ցուցադրությունը:
Իր հերթին, Գարեգին Բ-ն Հռոմում կմասնակցի Սանտ Էջիդիոյի համայնքի կողմից կազմակերպված «Մարդիկ որպես եղբայրներ և երկրի ապագան․ կրոններն ու մշակույթները երկխոսության մեջ» խորագրով համաժողովին և միջեկեղեցական աղոթքին։ Համաժողովին Նորին Սրբությունը հանդես կգա բանախոսությամբ, նաև կքարոզի միջեկեղեցական աղոթքի արարողությանը։
Այցի ընթացքում Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը հանդիպում կունենա Հռոմի Սրբազան քահանայապետ Ֆրանցիսկոս Պապի հետ։ Նորին Սրբության պատվիրակության կազմում են Արևմտյան Եվրոպայի Հայրապետական պատվիրակ և Վատիկանում Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի պաշտոնական ներկայացուցիչ Տ. Խաժակ արքեպիսկոպոս Պարսամյանը, ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը, Քարոզչական կենտրոնի և Մայր Աթոռում գործող Արցախի հոգևոր-մշակութային ժառանգության պահպանության գրասենյակի տնօրեն Տ․ Գարեգին վարդապետ Համբարձումյանը, այլ բարձրաստիճան հոգևորականներ։
Համաժողովին և միջեկեղեցական աղոթքին իր մասնակցությունը կբերի նաև Կ. Պոլսի Հայոց Պատրիարք Տ. Սահակ արքեպիսկոպոս Մաշալյանը։

5 Октябрь 2021 - 10:11 AMT
По приглашению президента Италии Серджио Маттареллы президент Республики Армения Армен Саркисян и его супруга Нуне Саркисян 5 октября с государственным визитом посетят Италию. Это первый государственный визит президента Армении в Италию за 30-летнюю историю.
Отмечается, что в резиденции президента Италии, в Квиринальском дворце, состоится приватная беседа президента Саркисяна с Маттареллой, после чего предстоит встреча делегаций в расширенном составе. Президенты Армении и Италии выступят с заявлением для прессы.
В рамках визита Саркисян также встретится с председателем Совета министров Италии Марио Драги, с председателем Сената Италии Марией Элизабет Казелати, председателем Палаты депутатов Роберто Фико и с мэром Рима.
На встречах будут обсуждаться вопросы углубления двусторонних отношений, расширения взаимовыгодного сотрудничества в различных сферах, региональных проблем и развития, а также другие вопросы, представляющие взаимный интерес.
В ходе визита Саркисян в Риме посетит гимназию Левоньян, где встретится с представителями армянской общины. Вопросы углубления сотрудничества в образовательной и культурной сферах также включены в повестку государственного визита президента Саркисяна. В Римском университете Ла Сапиенца Армен Саркисян примет участие в открытии кафедры арменоведения, также прочтет лекцию в Университете Болоньи.
В рамках государственного визита президента Армена Саркисяна в Италию в Квиринальском дворце под патронатом президентов Республики Армения и Италии откроется выставка произведений великих армянских художников Ивана (Ованнеса) Айвазовского, Геворга Башинджагяна, Мартироса Сарьяна, Вардгеса Суренянца и Акопа Коджояна.
Кроме того, католикос всех армян Гарегин Второй 5 октября отбыл в Италию (Рим) для участия в организованной общиной Сант-Эджидио конференции «Люди как братья и будущее земли. Религии и культуры в диалоге», а также в межцерковной молитве. На конференции Гарегин Второй выступит с речью.
В рамках визита Католикос всех армян встретится с Папой Римским Франциском.
В состав делегации входит также омбудсмен Армении Арман Татоян.
В конференции и межцерковной молитве также примет участие Константинопольский Патриарх ААЦ Саак Машалян.