23 Մարտ 2009 - 14:21 AMT
2008թ. հունվարից Ալ. Սպենդիարյանի անվ. Օպերայի եւ բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնը գործում է առանց գեղարվեստական ղեկավարի: Այդ պաշտոնը վերջին անգամ զբաղեցրել է Լիտվայի ԽՍՀ Վաստակավոր արտիստ եւ Հայաստանի ԽՍՀ Ժողովրդական արտիստ (1985) Գեղամ Գրիգորյանը (տենոր):
Այսօր թատրոնում գեղարվեստական խնդիրները լուծվում են գլխավոր դիրիժոր Կարեն Դուրգարյանի եւ գլխավոր պարուսույց Հովհաննես Դիվանյանի կողմից: «Ներկայումս առանձին ղեկավարման նման մեթոդն ամենաարդյունավետն է, քանի որ օպերայի եւ բալետի թատրոնը յուրահատուկ կոմբինատ է, որն իր մեջ ներառում է առանձին սիմֆոնիկ նվագախումբը, օպերայի եւ բալետի համույթները»,- մարտի 23-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը նշել է օպերայի եւ բալետի թատրոնի տնօրեն Կամո Հովհաննիսյանը:
Հ. Պարոնյանի անվ. Երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Երվանդ Երզնկյանը հայտնել է, որ ի տարբերություն օպերայի եւ բալետի թատրոնի, ակադեմիական թատրոններին անհրաժեշտ են գեղարվեստական ղեկավարներ: «8 հոգի կարող են տեղափոխել դաշնամուրը մի տեղից մյուսը, բայց 8 հոգի ոչ մի կերպ չեն կարող ղեկավարել թատրոնը: Թատրոնին մեկ ղեկավար է հարկավոր, որը կորոշի թատրոնի քաղաքականությունը»,- ասել է նա:
Այսօր Հայաստանում բացի օպերայի եւ բալետի թատրոնից, միայն Սունդուկյանի անվ. թատրոնն է աշխատում գեղարվեստական խորհրդի ղեկավարությամբ: Երվանդ Ղազանչյանը կոչ է արել չընկնել անպտուղ քննարկումների մեջ եւ ժամանակ տալ Հայաստանի մշակույթի նախարարին` Սունդուկյանի անվ. թատրոնի համար նոր գեղարվեստական ղեկավար նշանակելու մասին երկար սպասված որոշումը կայացնելու համար:

23 Март 2009 - 14:21 AMT
С января 2008 года государственный театр оперы и балета им. А. Спендиаряна действует без художественного руководителя. Последним этот пост занимал Заслуженный артист Литовской ССР и народный артист Армянской ССР (1985) Гегам Григорян (тенор).
Сегодня в театре художественные вопросы решаются главным дирижером Кареном Дургаряном и главным балетмейстером Оганесом Диваняном. «Подобный метод раздельного руководства на сегодняшний день является самым продуктивным, так как театр оперы и балета является неким комбинатом, который включает в себя отдельно симфонический оркестр, балетную и оперную трупп», – отметил директор театра оперы и балета Камо Оганнисян на встрече с журналистами 23 марта.
В свою очередь художественный руководитель театра музыкальной комедии им. А. Пароняна Ерванд Газанчян заявил, что в отличие от театра оперы и балета, академическим театрам необходимы художественные руководители. «8 человек могут перенести пианино с одного места на другой, но руководить театром 8 человек никак не смогут. Для театра нужен один руководитель, который определит политику театра», – сказал он.
На сегодняшний день, в Армении помимо театра оперы и балета, только театр им. Сундукяна работает под руководством художественного совета. Ерванд Газанчян призвал не впадать в бесплодные обсуждения и дать время министру культуры Армении для принятия долгожданного решения о назначении нового художественного руководителя театра им. Сундукяна.