Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, շնորհավորել նրան ծննդյան տարեդարձի կապակցությամբ, մաղթել քաջառողջություն և անսպառ եռանդ՝ պետության ղեկավարի բարձր պաշտոնում բոլոր ծրագրերի և նպատակների իրագործման համար:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-ռուսական հարաբերությունների օրակարգին վերաբերող հարցեր: Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանում տիրող իրավիճակին և տեղի ունեցող զարգացումներին:
Վարչապետն ընդգծել է՝ Հայաստանը և հայ ժողովուրդը բարձր են գնահատում Պուտինի ջանքերը և բացառիկ դերակատարումը տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության պահպանման գործում և երախտագիտություն հայտնել ՀՀ նկատմամբ ցուցաբերվող ուշադրության համար:
Պուտինը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ վարչապետին ջերմ շնորհավորանքի և բարեմաղթանքների համար և ընդգծել, որ Ռուսաստանը մեծապես կարևորում է ռազմավարական դաշնակից Հայաստանի հետ սերտ համագործակցությունը:

7 октября премьер-министр Армении Никол Пашинян провел телефонный разговор с президентом Российской Федерации Владимиром Путиным. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
Премьер поздравил президента РФ с днем рождения, пожелал ему здоровья, неиссякаемой энергии для реализации всех программ и поставленных целей на высоком посту главы государства.
Собеседники обсудили вопросы, касающиеся повестки армяно-российских отношений, ситуацию в регионе и происходящие развития.
Пашинян подчеркнул, что Армения, армянский народ высоко ценят усилия Путина, его исключительную роль в поддержании мира и стабильности в регионе, и выразил признательность за внимание, уделяемое Армении.
Президент России поблагодарил премьер-министра Армении за теплые поздравления и подчеркнул, что Россия придает большое значение тесному сотрудничеству со стратегическим союзником Арменией.