13 Հոկտեմբեր 2021 - 08:59 AMT
Հնդկաստանը կողմնակից է ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում։ Այդ մասին Երևանում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպմանը հաջորդած ասուլիսում հայտարարեց Հնդկաստանի արտաքին գործերի նախարար Սուբրամանյամ Ջայշանկարը։
Նա հավելել է, որ հարավկովկասյան տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման վերաբերյալ Հնդկաստանի դիրքորոշումը շատ հետևողական է, գրում է Sputnik Արմենիան։
«Բախումներից սկսած` մենք կողմնակից էինք խաղաղ կարգավորմանը, դիվանագիտական միջոցներին, որպեսզի հակամարտությունը կարգավորվի ԵԱՀԿ ՄԽ–ի շրջանակներում, և Հնդկաստանը դրա կողմնակիցն է»,– ասել է ԱԳ նախարարը։
Սեպտեմբերի 16-ին Տաջիկստանի մայրաքաղաք Դուշանբեում Արարատ Միրզոյանի ու Սուբրամանյամ Ջայշանկարի հանդիպմանը ևս հնդիկ պաշտոնյան ընդգծել էր Հնդկաստանի շարունակական աջակցությունը ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ և համապարփակ կարգավորմանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում:

13 Октябрь 2021 - 09:58 AMT
Индия поддерживает мирное урегулирование нагорно-карабахского конфликта в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Об этом на совместной пресс-конференции после встречи с министром иностранных дел Армении в Ереване заявил глава МИД Индии Субраманьям Джайшанкар.
«С самого начала конфликта мы выступали за его мирное урегулирование дипломатическими средствами. Мы выразили поддержку мирному урегулированию конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ. Индия всегда выступала за мир и стабильность в регионе», – сказал он.
Джайшанкар подчеркнул, что Индия придерживается последовательной позиции в данном вопросе. Он отметил, что в 2020 году Армения пережила очень сложное время. От имени правительства Индии министр выразил армянскому народу глубокие соболезнования.
На встрече Арарата Мирзояна и Субраманьяма Джайшанкара в Душанбе 16 сентября индийский чиновник также подчеркнул неизменную поддержку Индией мирного и всеобъемлющего урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.