23 Մարտ 2009 - 18:14 AMT
Ըստ Հայաստանի վիճակագրական ծառայության, 2009 թվականի մարտին գործազուրկների թիվը ՀՀ-ում հասել է 75 հազարի, ինչը 4,6 տոկոսով ավել է 2008 թվականի տվյալների համեմատ: Ըստ աղբյուրի, հաշվետու ժամանակաշրջանում աշխատավարձերի մակարդակը միջին հաշվով աճել է 13,8 տոկոսով, գերազանցելով 94,6 հազար դրամը: Միեւնույն ժամանակ, բյուջետային աշխատողների աշխատավարձն աճել է 18,6 տոկոսով` հասնելով 80 092 դրամի, իսկ արտաբյուջետային կազմակերպությունների աշխատակիցներինը` 7,1 տոկոսով, հասնելով 116 204 դրամի: «Այս տվյալներն, անշուշտ, մեծամասամբ բացատրվում են համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամով: Մենք հուսով ենք, որ որոշ կառավարական ծրագրերի իրականացման արդյունքում իրավիճակը կբարելավվի: Սակայն այս պահի դրությամբ դժվար է որոշել, թե ինչ արդյունքներ կլինեն տարեվերջին»,-PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է ասել ՀՀ աշխատանքի ու սոցիալական հարցերի նախարարությանը կից վերլուծության ու աշխատաշուկայի կանխատեսման գործակալությայն ղեկավար Անահիտ Փարսադանյանը:
Միեւնույն ժամանակ Ռուսաստանում պաշտոնապես գրանցված գործազուրկների թիվն այս պահին հասնում է 2, 132 միլիոնի: Մարտի 20-ին նման հայտարարություն է արել Ռուսաստանի առողջապահության եւ սոցիալական զարգացման նախարար Տատյանա Գոլիկովան, հաղորդում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը:
Հունվարի վերջի տվյալներով, Ռուսաստանում գրանցված է շուրջ 1,7 մլն գործազուրկ: Ըստ առողջապահության նախարարության կանխատեսման, տարվա կտրվածքով պաշտոնական գործազրկությունը կհասնի 2,8 միլիոնի: Ընդ որում գործազուրկների ընդհանուր թիվը, ինչպես ակնկալվում է, կհասնի յոթ միլիոնի:

23 Март 2009 - 18:14 AMT
По данным Статистической службы Армении, в марте 2009 года число безработных в РА достигло 75 тыс., что на 4,6% больше по сравнению с данными 2008 года. Согласно источнику, за отчетный период уровень зарплат в среднем возрос на 13.8%, превысив 94.6 тысяч драмов. В то же время, зарплата бюджетников возросла на 18.6% – до 80 092 драмов, а сотрудников внебюджетных организаций – на 7.1% – до 116 204 драмов. «Эти данные, конечно, во многом определяются текущим всемирным экономическим кризисом. Мы надеемся, что при осуществлении нескольких правительственных программ результаты улучшатся. Но на данный момент трудно определить, какими будут результаты к концу года» – корреспонденту PanARMENIAN.Net сказала руководитель агентства по анализу и прогнозам рынка труда при Министерстве труда и по социальным вопросам РА Анаит Парсаданян.
В то же время число официально зарегистрированных безработных жителей России к настоящему моменту достигло 2,132 миллиона человек. Такое заявление 20 марта сделала министр здравоохранения и социального развития России Татьяна Голикова, сообщает агентство “Интерфакс”.
По данным на конец января текущего года, в России было зарегистрировано менее 1,7 миллиона безработных. Согласно прогнозу Минздрава, по итогам года официальная безработица достигнет 2,8 миллиона человек. При этом общее число безработных, как ожидается, составит семь миллионов человек.