24 Մարտ 2009 - 11:09 AMT
2009 թ. մարտի 24-26-ը ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակը – Արտակարգ իրավիճակների նախարարության Հայաստանի փրկարար ծառայությունն իրականացնելու են INSARAG-ի` (Միջազգային որոնողափրկարարական խորհրդատվական խումբ) երկրաշարժի արձագանքման խաղարկային վարժանք:
Ծրագրի իրականացմանն աջակցել են Շվեյցարիայի զարգացման եւ համագործակցության գործակալությունը (SDC) եւ Տեխնիկական աջակցության գերմանական ընկերակցությունը (GTZ):
Ինչպես այսօր վարժանքի բացման ժամանակ հայտարարել է Արտակարգ իրավիճակների նախարար Մհեր Շահգելդյանը, նման միջազգային խաղարկային վարժանքն ուղղորդված է աղետների դեպքում համագործակցությանը, ջանքերի համախմբմանը եւ համակարգմանը` մարդկանց փրկելու մեթոդների առավել կատարելագործման նպատակով: «Պատահական չէ, որ նման վարժանք կազմակերպվում է Հայաստանում, որտեղ տարերային աղետների վտանգը չափազանց մեծ է: Այն մեր փրկարարներին հնարավորություն է տալիս համագործակցելու տարբեր երկրներից իրենց գործընկերների հետ», – ասել է նա:
Պաշտոնական բացմանը ներկա են եղել ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչ Բուշրա Հալեպոտան, ԱԻ նախարար Մհեր Շահգելդյանն ու ՀՀ փրկարար ծառայության տնօրեն գեներալ-լեյտենանտ Էդիկ Բարսեղյանը:
Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի պարտականությունները կատարող Բուշրա Հալեպոտան մատնանշել է հնարավոր երկրաշարժերին լավ նախապատրաստվելու եւ համակարգման, ինչպես ազգային, այնպես էլ միջազգային արձագանքման առումով, գործուն մեխանիզմներ ունենալու, մարդկանց հայտնաբերման եւ փրկման, երկրաշարժի հետեւանքների վերացման ուղղությամբ անհապաղ եւ արդյունավետ գործողություններ ապահովելու անհրաժեշտությունը:
Վարժանքը նպատակ ունի բարձրացնել պետական կառավարման – տեղական ինքնակառավարման մարմինների իրազեկությունը INSARAG-ի կողմից աղետներին արձագանքելու մեթոդաբանության վերաբերյալ, ինչպես նա- փորձարկելու միջազգային – ազգային արձագանքողների համակարգումն ու համագործակցությունը այնպիսի խոշոր աղետների ժամանակ, ինչպիսին երկրաշարժն է:
Վարժանքին մասնակցելու են 22 երկրների աղետների կառավարման հարցերով զբաղվող ղեկավարներ – USAR-ի թիմեր, ՄԱԿ-ի տարբեր գործակալություններ իրենց տեղական գործընկերների հետ, Հայաստանում գործող միջազգային կազմակերպություններ – համապատասխան հաստատությունների արտակարգ իրավիճակներով զբաղվող ղեկավարներ:

24-26 марта офис ООН в Армении и Спасательная служба при Министерстве чрезвычайных ситуаций РА проведут трехдневные учебные тренинги по реагированию в случае землетрясения, которые организуются Международной поисково-спасательной консультационной группой INSARAG.
В реализации программы оказали содействие Агентство развития и сотрудничества Швейцарии (SDC) и Германское общество технического содействия (GTZ).
Как заявил сегодня на открытии тренингов глава Министерства чрезвычайных ситуаций Мгер Шахгельдян, подобные международные тренинги направлены на сотрудничество, консолидацию усилий и их координацию в случае бедствий, с целью большего усовершенствования механизмов спасения людей. «Не случайно, что подобные тренинги организуются в Армении, где риск стихийных бедствий весьма велик. Это дает возможность нашим спасателям сотрудничать с коллегами из разных стран», – сказал он.
Сегодня на официальном открытии присутствовали Представитель ООН Бушра Халепота, министр ЧС Мгер Шахгелдян и директор спасательной службы РА генерал-лейтенант Едик Барсегян.
Исполняющая обязанности постоянного координатора ООН в Армении Бушра Халепота отметила необходимость хорошо подготовиться к возможным землетрясениям и иметь действенные механизмы координации, как в плане национального, так и международного реагирования, и обеспечить немедленные и эффективные действия по обнаружению и спасению людей и ликвидации последствий землетрясения.
Тренинги проводятся в целях повышения информированности представителей органов государственного управления и местного самоуправления о методике INSARAG по реагированию в случае стихийных бедствий, а также для испытания скоординированности и сотрудничества международных систем реагирования в случае таких масштабных бедствий как землетрясение.
В тренингах принимают участие руководители различных учреждений по управлению ЧС, а также группы спасателей из 22 стран.