Հայաստանը ձեռք է բերել Covid-19-ի դեմ չինական Sinopharm պատվաստանյութի հերթական խմբաքանակը` 200,000 դեղաչափ։
Պատվաստանյութի ներկրված խմբաքանակն առաջիկայում հասանելի կլինի առողջության առաջնային պահպանման օղակում և շարժական պատվաստումային կետերում, տեղեկացնում է Առողջապահության նախարարությունը։
Նշվում է, որ Sinopharm պատվաստանյութն ունի Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) կողմից արտակարգ իրավիճակներում կիրառման թույլտվություն: Պատվաստանյութի արդյունավետության և անվտանգության տվյալները համապատասխանում են ԱՀԿ-ի կողմից սահմանված չափանիշներին:
Ինչպես Հայաստանում կիրառվող մյուս պատվաստանյութերը, Sinopharm-ը ևս նախատեսված է 18 և բարձր տարիքի անձանց շրջանում կորոնավիրուսային հիվանդության դեմ պատվաստումներ իրականացնելու համար:
Հայաստանում Covid-19-ի դեմպատվաստումների մեկնարկից ի վեր` հոկտեմբերի 17-ի դրությամբ, կատարվել է 588,385 պատվաստում, որից առաջին դեղաչափ` 403,431, երկրորդ դեղաչափ` 184,954:

18 Октябрь 2021 - 12:53 AMT
Армения закупила очередную партию китайской вакцины Sinopharm против Covid-19 – 200,000 доз. Об этом сообщает Минздрав республики.
Импортированная партия вакцины скоро будет доступна в мобильных пунктах вакцинации первичной медико-санитарной помощи.
Вакцина Sinopharm одобрена Всемирной организацией здравоохранения (ВОЗ) для использования в экстренных случаях. Данные об эффективности и безопасности вакцины соответствуют стандартам ВОЗ.
Как и другие вакцины, используемые в Армении, Sinopharm предназначена для вакцинации против Covid-19 людей старше 18 лет.
По состоянию на 17 октября в Армении проведено 588,385 вакцинаций от Covid-19. Из 588,385 вакцинаций 403,431 человек получил первую дозу, вторую дозу – 184,954, что составляет более 5% населения страны.