20 Հոկտեմբեր 2021 - 06:40 AMT
Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը հոկտեմբերի 19-ի ուշ երեկոյան «Էրեբունի» օդանավակայանում դիմավորել է Ռուսաստանի ռազմատիեզերական ուժերի (ՌՏՈՒ) ինքնաթիռը, որը ռուսական կողմի միջնորդությամբ Ադրբեջանից վերադարձել է Հայաստանի 5 քաղաքացիով, տեղեկացնում է ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանությունը։
Գերիներին դիմավարողների թվում էր նաև Արցախում ռուս խաղաղապահների նախկին հրամանատար Ռուստամ Մուրադովը։
Հայաստան են վերադարձել Մելս Կարապետի Ամբարդանյանը, Ռաֆիկ Ռոբերտի Կարապետյանը, Ժորա Վանոյի Մանուկյանը, Սեդրակ Սամվելի Սողոմոնյանը, Հովսեփ Ռոբերտի Մանուկյանը։ Նրանք բոլորը Շիրակի մարզից են։
Երևան վերադարձած գերիներից 3-ին` Ռաֆիկ Կարապետյանին, Սեդրակ Սողոմոնյանին և Մելս Ամբարդանյանին, հուլիսի 23–ին Բաքվի դատարանը դատապարտել էր 6 տարվա ազատազրկման խիստ ռեժիմի բանտում: Հուլիսի 22-ին նույնպես 6 տարվա ազատազրկման դատապարտված 13 հայ գերու թվում էր Ժորա Վանոյի Մանուկյանը, որը ևս վերադարձել է Երևան։
Հովսեփ Ռոբերտի Մանուկյանը Բաքվի դատարանի որոշմամաբ 6 տարվա ազատազրկման էր դատապարտվել հուլիսի 29–ին։

20 Октябрь 2021 - 08:28 AMT
Пять граждан Армении вечером 19 октября возвратились в Армению из плена в Азербайджане. Как сообщает посольство РФ в Армении, самолет ВВС России с пленными встретил в аэропорту Эребуни посол РФ в РА Сергей Копыркин.
Сообщается, что возвращение пленных в Армению произошло при посредничестве заместителя командующего Южным военным округом ВС РФ, бывшего командующего российским миротворческим контингентом генерал-лейтенанта Рустама Мурадова.
Вернувшиеся граждане: Амбарданян Мэлс Карапетович, Карапетян Рафик Робертович, Манукян Жора Ваноевич, Манукян Овсеп Робертович, Согомонян Седрак Самвелович. Все они из Ширакской области РА.
Трое из вернувшихся пленных – Рафик Карапетян, Седрак Согомонян и Мэлс Амбарданян, 23 июля были приговорены Бакинским судом к 6 годам лишения свободы. А Жора Манукян был в числе 13 армянских пленных, приговоренных к 6 годам лишения свободы 22 июля.