21 Հոկտեմբեր 2021 - 07:47 AMT
Հոկտեմբերի 20-ին Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանների նախագահների համաժողովին ընդառաջ ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, որը հյուրընկալվել է Հունաստանի խորհրդարանի նախագահ Կոստանտինոս Տասուլասին, հավաստիացրել է, որ Հայաստանը շահագրգիռ է խթանելու միջխորհրդարանական փոխգործակցությունը երկկողմ և բազմակողմ հարթակներում:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս խորհրդարանական ձևաչափում եռակողմ համագործակցության հեռանկարները: Կողմերն անդրադարձել են 44-օրյա պատերազմից հետո առկա իրադրությանը: Այս համատեքստում ՀՀ ԱԺ նախագահն առանձնահատուկ կարևորել է Հունաստանի հավասարակշռված դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո կարգավորելու հարցում:
Հունաստանի խորհրդարանի նախագահը, ողջունելով ՀՀ ԱԺ նախագահին, շեշտել է երկու երկրների խորհրդարանների փոխգործակցության կարևորությունը: Խոսելով համատեղ ծրագրերից՝ նա առանձնացրել է ԵՄ գործընկերության շրջանակում իրականացվող քույր Թվինինգ ծրագիրը: Նրա գնահատմամբ՝ Հայաստանի և Հունաստանի խորհրդարաններն այս ծրագրի իրականացման հաջողված և օրինակելի փորձ են կուտակել:
ՀՀ ԱԺ նախագահն ի դեմս հույն գործընկերոջ՝ շնորհավորել է բարեկամ հույն ժողովրդին Հունաստանի՝ Օսմանյան կայսրությունից ազատագրման ազգային հեղափոխության 200-ամյակի կապակցությամբ:
Կողմերը փաստել են, որ հայ-հունական միջպետական հարաբերությունները բարձր մակարդակի վրա են՝ ընդգծելով երկկողմ բազմոլորտ հագեցած օրակարգի առկայությունը:

Накануне конференции спикеров парламентов Совета Европы председатель Национального собрания Армении Ален Симонян 20 октября встретился в Афинах с председателем парламента Греции Константиносом Тасуласом.
Стороны констатировали, что армяно-греческие межгосударственные отношения находятся на высоком уровне, подчеркнув наличие многоплановой двусторонней повестки дня. Председатель НС Армении придал большое значение сотрудничеству между парламентами Армении и Греции, подчеркнув важную роль деятельности групп дружбы. Ален Симонян заверил, что Армения заинтересована в продвижении межпарламентского сотрудничества в двустороннем и многостороннем форматах.
Спикер парламента Греции подчеркнул важность сотрудничества парламентов двух стран. Говоря о совместных проектах, он выделил программу Twinning, реализуемую в рамках партнерства с ЕС. По его словам, парламенты Армении и Греции накопили успешный и образцовый опыт реализации этой программы.
Председатель НС Армении в лице своего греческого коллеги поздравил дружественный греческий народ с 200-летием национальной революции и освобождения от Османской империи.
На встрече также были обсуждены перспективы трехстороннего сотрудничества в парламентском формате Армения-Греция-Кипр. Стороны коснулись сложившейся после 44-дневной войны в Арцахе ситуации. В этом контексте председатель НС Армении придал особое значение сбалансированной позиции Греции в урегулировании нагорно-карабахского конфликта в рамках мандата сопредседателей Минской группы ОБСЕ.