Հայաստանը կորոնավիրուսի դեմ ամերիկյան Moderna ընկերության արտադրության 620,400 դեղաչափ պատվաստանյութ նվեր կստանա։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
«620,400 դեղաչափ «Մոդեռնա» ընկերության Spikevax պատվաստանյութ նվեր Հայաստանին։ Հոկտեմբերի 21-ին Հայաստանի Հանրապետության, Նորվեգիայի Թագավորության և Moderna ընկերության միջև եռակողմ պայմանագիր ենք ստորագրել: Շնորհակալություն Նորվեգիայի Թագավորությանը և Moderna ընկերությանը՝ համավարակը հաղթահարելուն ուղղված ջանքերի համար»,-ասվում է գրառման մեջ։
Նոր խմբաքանակը փոխադրելու հարցում կաջակցի Եվրոպական հանձնաժողովի մարդասիրական օգնության և քաղաքացիական պաշտպանության հարցերով գլխավոր վարչությունը:
Ավելի վաղ Լիտվան էր ամերիկյան Moderna ընկերության պատվաստանյութի 50,000 դեղաչափ տրամադրել Հայաստանին։

Армения в ближайшее время получит в качестве дара от Норвегии 620,400 доз вакцины «Спайквакс» компании Moderna. Об этом сообщила в Facebook министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян.
21 октября был подписан соответствующий трехсторонний договор между Арменией, Норвегией и компанией Moderna.
По словам министра, в вопросе доставки вакцины в Армению содействие окажет Главное управление европейской гражданской защиты и операций по оказанию гуманитарной помощи (DG ECHO).
Ранее Литва подарила Армении 50,000 доз вакцины Moderna, которая разошлась в стране за считанные дни.