23 Հոկտեմբեր 2021 - 07:39 AMT
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) փոխնախագահ Ժիլ Կարբոնյեի հետ հանդիպմանը շեշտել է, որ շարունակում է առաջնային խնդիր մնալ ռազմագերիների ու քաղաքացիական պատանդների շուտափույթ վերադարձի հարցը։ Խախտելով Ժնևի կոնվենցիայի և 2020թ․ նոյեմբերի 10-ի հայտարարության պահանջները՝ Ադրբեջանը շարունակում է արհեստական խոչընդոտներ ստեղծել գերիների վերադարձի հարցում, նշել է նա։
Միրզոյանն ընդգծել է նաև, որ չնայած հայկական կողմի ներկայացրած ապացույցներին՝ Ադրբեջանը թաքցնում է գերիների իրական թիվն ու պահման վայրերը, ինչը լուրջ հիմքեր է ստեղծում ենթադրելու, որ բռնի անհետացումների իրավիճակ է։
Հանդիպման ընթացքում կարևորվել է ԿԽՄԿ-ի՝ որպես Արցախում այս պահին ներկա միակ միջազգային կառույցի գործունեության անհրաժեշտությունը՝ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով տուժած բնակչությանն օժանդակելու համատեքստում:
Կարևորելով ԿԽՄԿ իրականացրած աշխատանքները՝ Միրզոյանն ընդգծել է կազմակերպության առանձնահատկությունը՝ որպես չեզոք, անկողմնակալ կառույցի, որը 1992 թվականից գործունեություն է ծավալում թե՛ Հայաստանում, թե՛ Արցախում: ՀՀ ԱԳ նախարարը շեշտել է հայկական կողմի պատրաստակամությունը՝ շարունակելու աջակցությունը ՀՀ-ում և Արցախում ԿԽՄԿ-ի առաքելության իրականացմանը՝ երեք տասնամյակ ի վեր գոյություն ունեցող աշխատակարգի համաձայն:
ԿԽՄԿ պատվիրակությունն իր պատրաստակամությունն է հայտնել շարունակելու իր օժանդակությունը ՀՀ իշխանություններին՝ հետպատերազմյան իրավիճակում ստեղծված հումանիտար խնդիրները հաղթահարելու նպատակով:

Власти Азербайджана скрывают реальное число удерживаемых армянских пленных и места их содержания. Об этом заявил глава МИД Армении Арарат Мирзоян на встрече с вице-президентом Международного комитета Красного Креста (МККК) Жилем Карбоннье.
Мирзоян подчеркнул, что вопрос немедленного возвращения военнопленных и гражданских заложников остается приоритетным, добавив, что Баку продолжает нарушать Женевскую конвенцию и требования заявления от 10 ноября 2020 года, создавая искусственные препятствия для возвращения пленных. Он отметил, что несмотря на доказательства, представленные Ереваном, Баку скрывает реальное количество пленных и места их содержания.
Мирзоян подчеркнул, что такое поведение азербайджанских властей создает серьезные основания предполагать наличие ситуации насильственных исчезновений пленных.
Отмечается, что делегация МККК выразила готовность продолжить оказание помощи властям Армении в преодолении гуманитарных проблем послевоенной ситуации.
Отметив важность проделанной МККК работы, Арарат Мирзоян подчеркнул уникальность организации как нейтрального и беспристрастного органа, действующего как в Армении, так и в Арцахе с 1992 года. Глава МИД Армении подчеркнул готовность армянской стороны и впредь поддерживать деятельность миссии МККК в Армении и Арцахе в соответствии с повесткой, существующей уже на протяжении трех десятилетий.