26 Հոկտեմբեր 2021 - 09:43 AMT
Ջուզեպպե Վերդիի «Աիդա» օպերան երկարատև դադարից հետո վերականգնվել է և հոկտեմբերի 30-ին, 31-ին, նոյեմբերի 2-ին կներկայացվի Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում:
Ներկայացման երաժշտական ղեկավարը և դիրիժորն է Կարեն Դուրգարյանը: Դիրիժոր՝ Հարություն Արզումանյան: Բեմադրող ռեժիսոր՝ Մարիո Կորադի (Իտալիա): Բեմադրող նկարիչ՝ Ավետիս Բարսեղյան: Զգեստների նկարիչ՝ Սուսաննա Ալավերդյան:
Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում «Աիդա» օպերայի ընթացիկ բեմադրության պրեմիերան տեղի է ունեցել 2010 թվականի դեկտեմբերին։ Չորս գործողությամբ ներկայացման վերաբեմադրմանը ներգրավված է թատրոնի ստեղծագործական անձնակազմի ավելի քան 350 աշխատակից:
Ներկայացումը վերականգնվել է Հայաստանի օպերայի և բալետի թատրոնի արտաբյուջետային միջոցներով:
«Մեզ համար անչափ կարևոր է Վերդիի այս նշանավոր օպերան մեր խաղացանկում ունենալը: Սիրով հրավիրում ենք՝ ներկա գտնվելու այս կարևոր մշակութային իրադարձությանը»,- հանդիսատեսին ուղղված խոսքում նշել է Կարեն Դուրգարյանը:
Իտալական օպերային արվեստի գլուխգործոցներից մեկը համարվող «Աիդա» օպերան առաջին անգամ ներկայացվել է 1871 թվականին Կահիրեում, իսկ Հայաստանում առաջին անգամ բեմադրվել է 1941 թվականին։
Վերդին «Աիդա» օպերան գրել է Սուեզի ջրանցքի բացման առթիվ եգիպտական կառավարության պատվերով։ Գործողությունները տեղի են ունենում Եգիպտոսում փարավոնների տիրապետության օրոք։ Երաժշտական դրաման եգիպտական զորավար Ռադամեսի և ստրկուհի Աիդայի սիրո մասին է։ 1871 թվականի Ամանորի նախօրեին ներկայացման առաջնախաղին ներկա էին հյուրեր աշխարհի տարբեր կողմերից: Այդ կարևոր իրադարձությանը բացակայում էր միայն Վերդին: Կոմպոզիտորը 46 օր անց ներկա է գտնվել «Աիդայի» պրեմիերային հարազատ Միլանում: «Աիդան» մինչ օրս չի իջնում համաշխարհային հեղինակավոր օպերային թատրոնների բեմերից:

26 Октябрь 2021 - 10:09 AMT
После долгого перерыва опера Джузеппе Верди «Аида» 30, 31 октября и 2 ноября будет представлена в Национальном академическом театре оперы и балета имени Александра Спендиаряна в Ереване. Об этом сообщает министерство образования, науки, культуры и спорта Армении.
Музыкальный руководитель и дирижер спектакля: Карен Дургарян. Дирижер: Арутюн Арзуманян. Режиссер: Марио Корради (Италия). Режиссер: Аветис Барсегян. Художник по костюмам: Сусанна Алавердян.
Премьера нынешней постановки оперы «Аида» состоялась в декабре 2010 года в Национальном академическом театре оперы и балета имени А. Спендиаряна. В реконструкции четырехактного спектакля задействовано более 350 сотрудников творческого коллектива театра. Спектакль восстановлен за счет внебюджетных средств театра.
Опера «Аида», считающаяся одним из шедевров итальянской оперы, впервые была поставлена ​​в Каире в 1871 году, а впервые была поставлена ​​в Ереване в 1941 году.
Верди написал оперу «Аида» по случаю открытия Суэцкого канала по заказу египетского правительства. Действие происходит во времена правления фараонов в Египте. Музыкальная драма о любви египетского полководца Радамеса и рабыни Аиды.