24 Մարտ 2009 - 18:11 AMT
Մարտի 25-ին ՀԲԸ Միության հովանավորությամբ բացվեց Նուբարաշենի մարզա-մշակութային կենտրոնը: Համալիրի շինարարությունը ֆինանսավորել է Գագիկ Ծառուկյան հիմնադրամը, սակայն 2007 թվականին ֆինանսավորումը ստանձնեց Հայկական Բարեգործական Ընդհանուր Միությունը (ՀԲԸՄ):
Նորակառույց համալիրում գործելու են մարզադահլիճ, մշակութային միջոցառումների համար նախատեսված դահլիճ, գեղարվեստական ու սպորտի խմբակների փորձասրահներ, համակարգչային կենտրոն եւ գրադարան: Նոր կենտրոնը կծառայի ոչ միայն Նուբարաշենի, այլ նաեւ հարակից գյուղերի բնակիչներին, որոնք զրկված էին նման մարզա-մշակութային կենտրոն ունենալու հնարավորությունից:
Հայկական Բարեգործական Ընդհանուր Միության AGBU նախագահ Պերճ Սեդրակյանի, Հայաստանի սոցիալական ներդրումների հիմնադրամի տնօրեն Աշոտ Կիրակոսյանի, Համաշխարհային բանկի գործադիր տնօրեն Ռուդոլֆ Տրեֆերի, Նուբարաշենի համայնքապետ Մհեր Հովհաննիսյանի, Գագիկ Ծառուկյան հիմնադրամի ներկայացուցչի, համայնքապետարանի աշխատակիցների ու տեղի հասարակայնության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ նորակառույց կենտրոնի բացումը կատարվեց մարտի 25-ին, հաղորդում է ՀԲԸՄ-ի մամլո ծառայությունը:
Նուբարաշեն ավանը կառուցվել է 1930-ականներին Հայկական Բարեգործական Ընդհանուր Միության (ՀԲԸՄ) հիմնադիր-նախագահ Պողոս Նուբար Փաշայի առատաձեռն նվիրատվության ու միության հատկացրած գումարների շնորհիվ: Նուբար-փաշան` Պողոս Նուբարի Նուբարյանը, հայտնի եգիպտահայ հասարակական քաղաքական գործիչ էր: Նախնական կրթությունը ստացել է Շվեյցարիայում, այնուհետեւ ավարտել է Փարիզի Կենտրոնական դպրոցը, ստանալով երկրաչափ-ինժեների մասնագիտություն: Որոշ ժամանակ աշխատել է որպես մասնագետ ֆրանսիական հանքերում եւ երկաթուղում: 1878-1879թթ. եւ 1891-1898թթ. եղել է Եգիպտոսի երկաթուղու տնօրենը: Երկար տարիներ եղել է Ալեքսանդրիայում եւ Բեերում գործող անգլիական հողագործական ընկերության տնօրենը: Նա հիմնադրել է հողերի շահագործման ընկերություն Մենզելում եւ օմնիբուսային ընկերություն Ալեքսանդրիայում, ջրամատակարարման ձեռնարկություն Կահիրեում, մասնակցել է Հելիոպոլիս քաղաքի կառուցապատմանը: Նուբար-փաշայի գործունեության գագաթնակետն, անշուշտ, Հայ բարեգործական ընդհանուր միության ստեղծումն էր 1906թ. ապրիլի 15-ին: Այդ կազմակերպությունն մինչ օրս հսկայական դեր է կատարում հայապահպանության գործում:

24 Март 2009 - 18:11 AMT
25 марта в Нубарашене откроется новый спортивно-культурный комплекс. Строительство комплекса профинансировал фонд “Гагик Царукян”, но в 2007 году финансирование строительства комплекса на себя взял Армянский Общий Благотворительный Союз (AGBU).
В комплексе будут размещены не только спортивный зал и сцена, но и компьютерный кабинет, библиотека.
На церемонии открытия комплекса будут участвовать председатель AGBU Перч Седракян, директор Фонда социальных инвестиций Армении Ашот Киракосян, исполнительный директор Всемирного банка Рудольф Трефер, глава общины Нубарашен Мгер Оганесян, представитель фонда “Гагик Царукян”, сообщает пресс-служба AGBU.
Поселок Нубарашен был основан и построен в 1930 годах по инициативе и финансированию учредителя AGBU Погоса Нубара Пашы.
Погос Нубарович Нубарян – Погос Нубар паша армянский общественно-политический деятель (Египет). Начальное образование он получил в Швейцарии, затем окончил Центральную школу в Париже, получив специальность геометра-инженера. Некоторое время работал как специалист на французских рудниках и железных дорогах. В 1878-1879 и 1891-1898 гг. являлся директором железных дорог Египта. Долгие годы был директором английской земледельческой компании в Александрии и Беере. Он основал компанию по эксплуатации земель в Мензеле и омнибусную компанию в Александрии, предприятие по водоснабжению в Каире, принял участие в постройке города Гелиополя. Вершиной деятельности Погоса Нубара стало, безусловно, создание 15 апреля 1906 г. Армянского Общего Благотворительного Союза. Эта организация до сих пор играет огромную роль в деле защиты армян диаспоры.