Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը փաստերով վերլուծություն է հրապարակել Գեղարքունիքի մարզի գյուղերի անմիջական հարևանությամբ ադրբեջանական զինված ուժերի անօրինական (unlawful) տեղակայումներից և անօրինական ամրացման աշխատանքներից մեկի վերաբերյալ: Նա նաև տեսանյութ է հրապարակել ֆեսյբուքյան իր էջում։
Նշվում է, որ նրանց հանցավոր արարքների ու ներկայության պատճառով ՀՀ գործարար ընկերությունը չի կարողանում օգտվել ՀՀ կառավարության որոշմամբ ու Կադաստրի կոմիտեի սեփականության վկայականով իրեն օրինական հատկացված 200 հա տարածքից, որից 75-ի վրա կառուցել է երկու հողմակներ, ապօրինաբար (unlawfully) զրկվել է գործարարությամբ զբաղվելու իրավունքից, իսկ կրած վնասը, իր հաշվարկով, 5 միլիոն դոլար է:
«Ավելին, ադրբեջանական անօրինական տեղակայումների պատճառով քաղաքացիական բնակչությունը հայտնվել է ադրբեջանական զինված ծառայողների թիրախում. վտանգված է պարբերական գնդակոծություններով խաթարված է մարդկանց խաղաղ կյանքն ու անվտանգությունը, ոտնահարված է կյանքի իրավունքը, մարդիկ զրկված են սեփականության իրավունքից ու գյուղատնտեսությամբ ընտանիքի եկամուտը վաստակելու հնարավորությունից»,-ասվում է գրառման մեջ։
Այդ փաստերն ուղարկվելու են միջազգային համապատասխան մարմիններին, ինչպես նաև ՀՀ պետական մարմիններին ու ՀԿ-ներին՝ իրենց աշխատանքում օգտագործելու նպատակով:

28 Октябрь 2021 - 09:00 AMT
Омбудсмен Армении Арман Татоян сообщил, что публикует подкрепленный фактами анализ незаконных (unlawful) размещений азербайджанских вооруженных сил непосредственно по соседству с селами Гегаркуникской области и проводимых ими незаконных (unlawful) укрепительных работ. На своей странице в Facebook он опубликовал соответствующее видео.
«Из-за их преступных деяний и присутствия предпринимательская компания Армении не может пользоваться территорией площадью 200 га, законно переданной ей по решению правительства РА и выданному комитетом кадастра свидетельству о собственности, на 75 из которых компания построила два ветряка, однако незаконно (unlawfully) лишилась права заниматься предпринимательством, а понесенный ею ущерб, по ее подсчетам, составляет 5 млн долларов», – отметил омбудсмен.
Более того, из-за незаконного размещения азербайджанских ВС гражданское население оказалось под прицелом азербайджанских вооруженных сил, подчеркнул Татоян.
«Под угрозой, периодическими обстрелами нарушены мирная жизнь и безопасность людей, попрано право на жизнь, люди лишены права собственности и возможности зарабатывать доход семьи сельскохозяйственной деятельностью», – отметил он.
Эти факты будут направлены соответствующим международным органам, а также государственным органам и общественным организациям Армении для использования в своей работе.