28 Հոկտեմբեր 2021 - 08:07 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, կառավարության նիստում լարված գնահատելով համաճարակային վիճակը, հայտարարել է՝ չի բացառում, որ բաց տարածքներում դիմակ կրելը պարտադիր դառնա։
«Չնայած լարված վիճակին, չպետք է լոքդաունի գնանք, բայց խստացումներ կլինեն, պետք է դիմակների կրման ռեժիմը խստացնենք։ Հիմա քննարկում ենք բաց տարածքներում դիմակ կրելը պարտադիր դարձնելու հարցը։ Չեմ բացառում, որ նման որոշում կկայացվի»,- ասել է վարչապետը։
Փաշինյանը ներկայացրել է կորոնավիրուսի հետ կապված վիճակն իր ընտանիքում։ Նա ասել է, որ ընտանիքի 6 անդամից բոլոր ավագները պատվաստվել են, բացի երկու երեխաներից։
«Վերջերս մեր 14-ամյա դուստրն է կորոնավիրուսով վարակվել, որի մասին մեկ շաբաթ անց ենք իմացել։ Մեր ընտանիքի պատվաստված անդամներից ոչ մեկը չվարակվեց նրանից։ Այսինքն` մենք տեսանք պատվաստանյութի արդյունավետությունը»,-ասել է Փաշինյանը։
Անդրադառնալով պատվաստումների մասին կեղծ հավաստագրերի հարցին՝ Փաշինյանն ասել է, որ մեկ տասնյակից ավելի բուժաշխատողներ են անցնում այդ քրգործերով։ Նա ասել է նաև, որ պատվաստման կեղծ սերտիֆիկատ տալու համար 6 կալանավորված կա։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян, на заседании правительства оценив эпидемическую ситуацию в стране как напряженную, заявил, что не исключает, что ношение медицинских масок на открытом воздухе станет обязательным.
При этом он отметил, что вводить локдаун не нужно, однако необходимо ужесточить некоторые правила.
«Сейчас мы обсуждаем вопрос об обязательном ношении маски на открытом воздухе. Я не исключаю, что такое решение будет принято», – сказал премьер.
Пашинян представил ситуацию с коронавирусом в своей семье. Он сказал, что из 6 членов семьи были вакцинированы все, кроме двух малолетних детей.
«Недавно наша 14-летняя дочь заразилась коронавирусом, о чем мы узнали через неделю. Ни один из вакцинированных членов нашей семьи не заразился. Другими словами, мы увидели эффективность вакцины», – сказал Пашинян.
Касаясь проблемы поддельных свидетельств о вакцинации, Пашинян сказал, что по этим уголовным делам проходят более десятка медицинских работников. По его словам, за поддельную вакцинацию задержано 6 человек.
Он отметил, что в стране есть достаточное количество вакцин для вакцинации всех граждан Армении.
Сейчас в Армении считается обязательным ношение масок в закрытых помещениях, однако не все граждане следуют правилам.