Փոխոստիկանապետ Արա Ֆիդանյանը, խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում անդրադառնալով Գորիս-Կապան ճանապարհին ադրբեջանցիների կողմից հրահրվող սադրանքներին, հայտարարել է, որ այդ հատվածում կանոնակարգում պետք է իրականացվի միջազգային փաստաթղթերի հիման վրա։
«Այն հատվածը, որը որ ոստիկանության գործառույթների շրջանակից դուրս է, դա պետք է կանոնակարգվի միջազգային փաստաթղթերի հիման վրա: Պայմանավորվածություն կա, որ ճանապարհային միջադեպերի դեպքում է ոստիկանությունը զբաղվում»,-ասել է փոխոստիկանապետը, գրում է «Փաստինֆոն»։
Նա նշել է, որ ոստիկանները Գորիս-Կապան ավտոճանապարհին ապահովում են քաղաքացիների անվտանգությունը, ուղեկցում են վարորդներին՝ հատկապես հիմա, երբ, պայմանավորված եղանակային պայմաններով, ավելանում է այդ ուղեկցումների անհրաժեշտության թիվը:
Ֆիդանյանը հավելել է, որ ուղեկցումներ իրականացվում են նաև Տաթև-Աղվանի ճանապարհին, որտեղ բեռնատարների կուտակումներ են լինում:
2021թ. սեպտեմբերի 9-ից Երևան-Կապան Մ2 միջպետական ճանապարհին՝ Գորիսի Որոտան բնակավայրի հատվածում, ադրբեջանական իշխանությունները տեղադրել են ոստիկանական հենակետ, որը սեպտեմբերի 11-ից սկսել է գործել: Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ ադրբեջանցիները կանգնեցնում են իրանական բեռնատարները և գումար գանձում։ Դա հաստատեց նաև պաշտոնական Բաքուն՝ հայտարարելով, որ «ճանապարհային հարկ է» գանձվում։

Полицейские на трассе Горис-Капан в Армении обеспечивают безопасность граждан, сопровождают водителей. Об этом заявил заместитель главы полиции Армении Ара Фиданян в беседе с журналистами в парламенте.
По его словам, необходимость в этом особенно сказывается сейчас ввиду погодных условий. Он также сообщил, что водителей сопровождают и на трассе Татев-Агвани, где имеют место скопления грузовиков, пишет «ФактИнфо».
Комментируя провокации азербайджанцев на трассе Горис-Капан, Фиданян отметил, что регулирование на этом отрезке дороги должно осуществляться на основе международных документов.
«Регулирование на том участке, который выходит за рамки функций Полиции, должно осуществляться на основе международных документов. Есть договоренность, что случаями дорожных происшествий занимается полиция», – сказал Фиданян.
Власти Азербайджана с 9 сентября 2021 года установили полицейский пункт на межгосударственной дороге Ереван-Капан в поселке Воротан Гориса. Он действует с 11 сентября. Позже стало известно, что азербайджанцы остановливали иранские грузовики и брали деньги. Это подтвердил и официальный Баку, заявив, что взимается «дорожный налог».