25 Մարտ 2009 - 07:06 AMT
2009թ. ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի եւ ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարության «Երիտասարդական միջոցառումների կազմակերպման կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի միջեւ ստորագրված մեկամյա պայմանագրի շրջանակներում իրականացվում է «Մարզային երիտասարդական կենտրոնների ժողովրդավարական կառավարման համակարգի հզորացում» ծրագիրը: Ծրագիրը ենթադրում է մարզային երիտասարդական կենտրոնների միջեւ փորձի փոխանակում եւ քննարկումներ, այդ կենտրոնների անձնակազմի եւ մարզի երիտասարդության շրջանում հմտությունների ու կարողությունների զարգացում, մարզային երիտասարդության հզորացում:
Ծրագրի շրջանակներում հայտարարվել է փոքր դրամաշնորհային ծրագրերի մրցույթ, որը կանցկացվի երեք փուլով: Առաջին փուլի համար մարզային 10 երիտասարդական միջոցառումների կազմակերպման կենտրոններից ներկայացվել է 11 ծրագիր, որոնցից 7-ն ընտրվել են ԵԱՀԿ Երեւանի գրասենյակի ու կենտրոնի աշխատակիցների կողմից ու ստացել ֆինանսավորում: Ծրագրերն ընտրելիս հաշվի են առնվում մի շարք չափանիշեր, այդ թվում` ռազմավարությանը համապատասխանելը, երիտասարդների ներգրավումը ծրագրի իրականացմանը, նորարարական եւ ստեղծագործական մոտեցումները եւ այլն: Առաջին փուլի արդյունքում ընտրված 7 ծրագրերի աշխատանքներն արդեն մեկնարկել են: Դրանց իրականացման ժամկետը մինչեւ ապրիլի 15-ն է:
«Մարզային երիտասարդական կենտրոնների ժողովրդավարական կառավարման համակարգի հզորացում» ծրագրի նպատակը մարզերի երիտասարդների խնդիրների լուծմանն աջակցելն է, նրանց քաղաքացիական ակտիվության բարձրացումը, ինչպես նաեւ աշխատաշուկայում նրանց ավելի մրցունակ դարձնելը:

В 2009 году в Армении в рамках соглашения между ереванским офисом ОБСЕ и Министерством спорта и по делам молодежи РА осуществляется программа «Усиление системы демократического правления областных молодежных центров». Программа предполагает обмен опытом, а также обсуждения между областными молодежными центрами, развитие способностей и умения, повышение активности областной молодежи. Об этом говорится в сообщении центра организации молодежных мероприятий при Министерстве спорта и по делам молодежи РА.
В рамках программы будет проведен также конкурс на небольшие грантовые проекты, состоящий из трех этапов. Для первого тапа от 10 центров организации молодежных мероприятий уже представлено 11 программ, 7 из которых были отобраны сотрудниками ереванского офиса ОБСЕ и центра. Эти программы получили финансирование, и уже началась работа над их осуществлением. Срок их реализации – до 15 апреля.
При выборе программ учитывается ряд критериев: соответствие программ стратегии, вовлечение молодежи в процесс осуществления проектов, новаторский и творческий подход.
Целью программы «Усиление системы демократического правления областных молодежных центров» является содействие решению проблем областной молодежи, повышение ее гражданской активности и конкурентоспособности на рынке труда.