1 Նոյեմբեր 2021 - 13:05 AMT
ԱԺ անվտանգության և պաշտպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանը հայտարարել է, որ սահմանները երկարել են և բանակը միայնակ չի կարող և ծառայություն իրականացնել, և ինժեներական աշխատանքներ կատարել։
«Կարծում եմ, որ հասարակության ինչ-որ շերտեր, օրինակ, ուսանողներ և այլոք, որ ասում են՝ մենք բանակի կողքին ենք, լավ կլինի, որ դա լինի առարկայական՝ վերցնենք գործիքերը ու գնանք, մասնակցենք որոշակի ինժեներական աշխատանքների, որպեսզի մեր զինծառայողները կարողանան կենտրոնանալ իրենց առջև դրված մարտական խնդիրների կատարման վրա», – ասել է նա, հայտնում է «Ա1»-ը։
Քոչարյանը հավելել է, որ Պաշտպանության հանձնաժողովի աշխատանքային խմբի անդամներով վերջերս եղել են սահմանի արևելյան հատվածում։
«Սահմանների երկարությունը փոխվել է, բովանդակությունն է փոխվել»,-ասել է նա։
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի տեղակալ Արամ Հակոբյանը հայտարարել է, որ մինչև նոյեմբերի վերջ ԱԱԾ-ն կավարտի ՀՀ բոլոր սահմաններում տնակների տեղադրման գործընթացը։ Այս պահին, նրա խոսքով, սահմանապահները 99 տոկոսով ապահովված են տնակներով։ Դրանցից վերջինն անցյալ շաբաթ տեղադրվել է Սյունիքի մարզում, Որոտանի ճանապարհի վրա։ Ներկա պահին, Արամ Հակոբյանի տվյալներով, սահմանապահները վրանում են բնակվում միայն մեկ վայրում, որը մինչև նոյեմբերի վերջը կփոխարինվի տնակով։

Председатель комиссии по вопросам обороны и безопасности Национального собрания Армении, депутат Андраник Кочарян заявил, что протяженность границ РА увеличилась, ВС не могут в одиночку и служить, и выполнять инженерные работы.
«Я думаю, что некоторые слои общества, например студенты и другие, которые говорят, что они с армией, было бы хорошо, если бы это было предметно… Давайте возьмем инструменты и пойдем и поучаствуем в инженерных работах, чтобы наши военнослужащие могли сосредоточиться на выполнении поставленных перед ними военных задач», – сказал он, передает «А1+».
Кочарян добавил, что недавно они посетили восточную часть границы с членами рабочей группы комиссии по вопросам обороны.
«Изменилась длина границ, изменилось содержание», – сказал он.
Ранее заместитель директора Службы национальной безопасности (СНБ) Армении Арам Акопян заявил, что на участке горы Пайласар в Сюнике все нормально.