25 Մարտ 2009 - 10:44 AMT
Այսօր Երեւանում տեղի է ունեցել www.Itel.am (Advanced Armenia) ինտերնետային նախագծի շնորհանդեսը:«Այսօր մենք ներկայացնում ենք Itel.am-ը, որը ստեղծվել է որպես հարթակ` ՀՀ հեռահաղորդակցության, ինտերնետի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների եւ նորարարությունների լուսաբանման ու ինտերակտիվ քննարկման համար», -չորեքշաբթի օրը լրագրողներին հաղորդել է նախագծի ստեղծման նախաձեռնող «Մեդիամաքս» լրատվական գործակալության տնօրեն Արա Թադեւոսյանը: Շնորհանդեսին մասնակցել են «Վիվասել-ՄՏՍ» եւ «ԱրմենՏել» կապի օպերատորների ներկայացուցիչները:
Շնորհանդեսի ընթացքում Արա Թադեւոսյանը ներկայացրել է կայքի հիմնական կառուցվածքը, որը բաղկացած է երեք բաժնից. «Մեդիամաքս»-ի նորություններն ու հարցազրույցները IT, հեռահաղորդակցության եւ ինտերնետի ոլորտների վերջին զարգացումների մասին, կապի եւ ինտերնետ պրովայդերների ծառայությունների համեմատական նկարագրություն, բլոգեր, որոնք հատուկ Itel.am-ի համար վարում են խոշոր ընկերությունների ղեկավարները:
«Վիվասել-ՄՏՍ»-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, իր հերթին, ողջունել է Մեդիամաքս գործակալության նախաձեռնությունը: «Այդ կարգի կայքերի ստեղծումը հանրությանը կօգնի լինելու առավել իրազեկ կապի օպերատորների մասին վերջին նորությունների առնչությամբ», – ասել է նա: Ռալֆ Յիրիկյանը հատկապես ընդգծել է www.Itel.am կայքում ընկերությունների ղեկավարների բլոգերի առկայությունը` նշելով, որ այդ գործառույթը կնպաստի հանրության հետ անմիջական կապի ապահովմանը: «Ինչը թույլ կտա մեծացնել բնակչության վստահությունը եւ մեր գործունեությունը դարձնել ավելի բաց ու թափանցիկ»,- ասել է Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Այդ կարգի կայքի ստեղծումը կնպաստի «վերլուծաբանների ընկերակցության» ձեւավորմանը, որոնք ոչ միայն կկարողանան հետեւել օպերատորների ոլորտի նորություններին, այլեւ վերլուծել դրանք», -ավելացրել է «ԱրմենՏելի» հասարակայնության հետ կապերի պատասխանատու Անուշ Բեղլոյանը: Նա նաեւ հույս է հայտնել, որ www.Itel.am կայքի գործարկումը կնպաստի որակյալ հայալեզու ինտերնետային ռեսուրսների առկայության հետ կապված խնդիրների լուծմանը:

25 Март 2009 - 10:44 AMT
Сегодня в Ереване состоялась презентация интернет-проекта www.Itel.am (Advanced Armenia). «Сегодня мы представляем проект Itel.am, который планируем сделать «площадкой» для интерактивного освещения и обсуждения сфер телекоммуникаций, интернета, информационных технологий и других инноваций», – сообщил в среду журналистам директор инициатора создания проекта информационного агентства «Медиамакс» Ара Тадевосян. Для участия в презентации проекта были приглашены также представители операторов связи «ВиваСелл-МТС» и «АрменТел».
В ходе презентации Ара Тадевосян представил основную структуру сайта, который состоит из 3 разделов: новости и интервью о развитиях в сферах IT, телекоммуникаций и интернета, сравнительное описание услуг операторов связи и интернет-провайдеров, блоги, которые специально для Itel.am ведут главы крупных компаний.
Со своей стороны генеральный директор “ВиваСелл-МТС” Ральф Йирикян приветствовал инициативу создания сайта. «Создание подобных сайтов поможет общественности быть более осведомленной о последних новостях операторов связи», – сказал он. Ральф Йирикян отметил важность наличия на www.Itel.am блогов руководителей компаний, поскольку эта опция позволит установить непосредственную связь с общественностью. «Этот блог позволит увеличить доверие населения, сделает нашу деятельность более открытой и прозрачной», – сказал Ральф Йирикян.
«Создание сайта такого направления позволит сформировать «общество аналитиков», которые смогут не только проследить новости сферы операторов, но и проанализировать их», – добавила руководитель службы по связям с общественностью «АрменТел» Ануш Беглоян. Она также выразила надежду, что запуск сайта будет способствовать решению проблемы наличия качественных армяноязычных интернет-ресурсов.