4 Նոյեմբեր 2021 - 09:27 AMT
Հայաստանում դպրոցներում արձակուրդների երկարացումն ու բուհերի՝ դասերին առցանց անցնելը որոշակի դրական միտում է ցույց տվել: Այդ մասին Կառավարության նիստում ներկայացնելով կորոնավիրուսային իրավիճակը երկրում ասել է առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
«Հիվանդացության առումով նվազում ունենք, ինչը կարձանագրվի հաջորդ շաբաթվա թվերի առումով», – ասել է նա:
Նախարարի խոսքով՝ մահճակալային ֆոնդը շարունակում է մնալ լարված, սակայն հոսպիտալացման սպասող քաղաքացիների թվի նվազում կա:
Ինչ վերաբերում է պատվաստումներին, ապա ՀՀ-ում պատվաստվել է 852,355 քաղաքացի:
«Պետք է ասեմ, որ Moderna պատվաստանյութի ստանալուց հետո մենք փոփոխություն իրականացրեցինք հրամանի մեջ ու 12 տարեկանից բարձր երեխաները հնարավորություն ունեն ստանալ պատվաստում, դա իրականացվում է ծնողների գրավոր համաձայնությամբ, կա հետաքրքրություն, արդեն մոտ 50 երեխա է պատվաստվել», – ասել է նախարարը:
Նրա խոսքով՝ 3000-ից ավելի հոսպիտալացված քաղաքացիների մեջ պատվաստված է ընդամենը 97-ը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր հերթին ասել է, թե պատվաստված պետք է համարել այն քաղաքացիներին, որոնք երկու դեղաչափն են ստացել: Նրա խոսքով՝ առողջապահական համակարգը գերծանրաբեռնված է. եթե տանը սպասող մարդ կա, դա նշանակում է, որ հիվանդանոցներում տեղ չկա:
«Հետևաբար, մարդիկ մահանում են, ամեն օր ահազանգեր են, ամեն օր շատ ողբերգական արձանագրումների ենք ականատես լինում: Սրանից խուսափելու միայն մեկ տարբերակ կա՝ պատվաստվել, մենք լոքդաուների չենք գնալու, ուզում եմ սա հստակ արձանագրենք», – ասել է ՀՀ վարչապետը:
Նա հայտարարել է՝ պետք է մարդկանց փրկել ու այդ փրկության միջոցը կա:
«Խնդրում ենք, կոչ ենք անում պատվաստվել: Վարչական լծակները նույնպես կարևոր են, դրանք գործի ենք դնելու, բայց, ընդհանուր առմամբ, մարդկանց խնդրում ենք, որ օգնեն մեզ, որ կարողանանք օգնել իրենց», – ասել է Փաշինյանը:
Հայաստանում նոյեմբերի 4-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 315,004-ի: Առողջացածների ընդհանուր թիվը 274,878 է։ Փաստացի բուժվողների թիվը 32,277 է։

Продление школьных каникул в Армении и перевод вузов на удаленные занятия показали определенную положительную тенденцию в плане эпидемиологической ситуации. Об этом сообщила министр здравоохранения РА Анаит Аванесян, представляя на заседании правительства ситуацию с коронавирусом в стране.
«У нас снижение заболеваемости, которое отразится в цифрах на следующей неделе», – сказала она.
По словам министра, коечный фонд остается в напряженном состоянии, но наблюдается уменьшение количества граждан, ожидающих госпитализации.
Что касается прививок от коронавируса, то в Армении вакцинированы 852,355 граждан. По ее словам, только 97 из более чем 3000 госпитализированных граждан прошли вакцинацию.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян, в свою очередь, заявил, что привитыми должны считаться граждане, получившие две дозы вакцины от коронавируса. По его словам, система здравоохранения перегружена.
При этом премьер подчеркнул, что в Армении локдауна не будет, и единственный способ бороться с пандемией – вакцинация.
По состоянию на 4 ноября количество случаев заражения коронавирусом в Армении достигло 315,004. Общее количество выздоровевших – 274,878 человек. Фактическое количество активных пациентов – 32,277 человек.