8 Նոյեմբեր 2021 - 07:14 AMT
Փաշինյան․ «Զանգեզուրյան միջանցքի» թեման փակ է, իսկ 1920-30-ականների բոլոր քարտեզները ՀՀ-ն և Ադրբեջանը համաձայնեցրել են
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նոյեմբերի 7-ին Պետրոս Ղազարյանին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ «Զանգեզուրյան միջանցքի» թեման փակված է եղել դեռևս 2020-ի նոյեմբերի 9-ին, երբ հայտարարությունը ստորագրվել է։
«Մյուս կողմից՝ պիտի արձանագրեմ, որ շատ բարձր եմ գնահատում ՌԴ դիրքորոշման հրապարակայնացումն այս հարցում, որովհետև, մեծ հաշվով, Ռուսաստանը երբեք էլ այլ դիրքորոշում չի ունեցել: Պիտի արձանագրենք, որ ՌԴ դիրքորոշումը պարզապես հրապարակայնացվել է, ավելի ճիշտ՝ ոչ թե ՌԴ դիրքորոշումը, այլև, այդ թվում, Ադրբեջանի դիրքորոշումը, որովհետև, ըստ էության, հստակ ասվում է, որ եռակողմ աշխատանքային խմբում կողմերը պայմանավորվել են այդ մասին:
Եվ կուզեի Ձեր ուշադրությունը հրավիրել նաև նախորդ օրը Թուրքիայից հնչած հայտարարությանը, որտեղ, ճիշտ է, նրանք օգտագործում են «միջանցք» արտահայտությունը, բայց ասում են, որ այդ «միջանցքը» պետք է լինի Հայաստանի վերահսկողության ներքո: Այսինքն՝ իրականում կարող ենք արձանագրել, որ անկախ բառամթերքի նախընտրություններից՝ մենք խոսում ենք տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման մասին, և պիտի ասեմ, որ ՀՀ-ն շահագրգռված է տարածաշրջանի կոմունիկացիաների բացմամբ, ես այդ մասին բազմիցս հրապարակային հայտարարել եմ։ Ադրբեջանն էլ է շահագրգռված, Ռուսաստանն էլ է շահագրգռված, Իրանն էլ է շահագրգռված, Թուրքիան էլ է շահագրգռված: Խնդիրը բանաձևերի վերաբերյալ ընկալումները մոտեցնելու և նույնականացնելու մասին է»,-ասել է նա:
Փաշինյանը հայտարարել է նաև, որ Ադրբեջանի հետ սահմանի դեմարկացիայի, դելիմիտացիայի գործընթացը, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացը, տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման գործընթացը հստակ տարանջատված են իրարից:
«Հրադադարի ռեժիմն ամեն օր խախտվում է հայ-ադրբեջանական սահմանին: Հետևաբար, շատ դժվար է պատկերացնել դելիմիտացիայի և դեմարկացիայի գործընթաց այն սահմանին, որտեղ ամեն օր կրակոցներ են տեղի ունենում»,-ասել է նա։
Խոսելով այն մասին, թե ինչ քարտեզների հիման վրա է իրականացվելու սահամանզատումն ու սահմանագծումը՝ վարչապետն ասել է, թե պետք է հասկանանք՝ քարտեզ ասելով ինչ նկատի ունենք։
«Քարտեզները վերատպություններ են: 1985 թվականի, 1980 թվականի 1975, 1973 թվականների քարտեզները հիմնականում վերատպություններ են, որովհետև քանի որ թղթային նյութ է, մաշվում է, ժամանակ առ ժամանակ վերատպվել են: Կարևոր են իրավական հիմքերը՝ ի՞նչ իրավական հիմքերի վրա է տեղի ունեցել սահմանազատում և սահմանագծում Խորհրդային Հայաստանի և Խորհրդային Ադրբեջանի միջև:
․․․Ընդհանուր առմամբ, մենք եկել ենք այն եզրակացության, որ բոլոր քարտեզները, այսինքն՝ իրավական հիմքերն այն իրավական հիմքերն են, որոնք 1920-30-ական թվականներին համաձայնեցվել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև: Այսինքն՝ մենք, ի վերջո, պետք է գնանք դրանց: Քարտեզները մեզ պետք են, այստեղ կա գործնական խնդիր, որ տեքստում նշված պայմանավորվածություններն արտացոլվեն քարտեզների վրա: Սա է աշխատանքը, որը պիտի արվի»,-ասել է Փաշինյանը։

Тема «Зангезурского коридора» была закрыта еще 9 ноября 2020 года, когда было подписано трехстороннее заявление между Арменией, Россией и Азербайджаном. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в интервью Общественному телевидению Армении отвечая на вопрос, можно ли считать, что поскольку МИД РФ выступил с заявлением, в котором впервые выражена четкая позиция о т.н. «Зангезурском коридоре», это тема закрыта.
«Я очень высоко ценю обнародование позиции России в этом вопросе. По большому счету РФ никогда не имела иной позиции. Нужно зафиксировать, что четко была обнародована не только позиция РФ, но и позиция Азербайджана, поскольку четко говорится, что в рамках трехсторонней рабочей группы стороны договорились об этом», – заявил Пашинян.
Он также обратил внимание на заявление из Турции.
«Правда, они используют выражение «коридор», но говорят, что этот коридор должен быть под контролем Армении. То есть, можно констатировать, что вне зависимости от выбранных слов, речь идет об открытии региональных коммуникаций. Должен сказать, что Армения заинтересована в открытии коммуникаций в регионе, я неоднократно заявлял об этом публично. Азербайджан тоже заинтересован, Россия тоже заинтересована, Иран тоже заинтересован, Турция тоже заинтересована. Вопрос в приближении и идентификации позиций касательно формул», – заявил Пашинян.
Он также заявил, что процесс демаркации и делимитации границы с Азербайджаном, процесс урегулирования нагорно-карабахского конфликта, процесс открытия региональных коммуникаций четко отделены друг от друга.
«Режим прекращения огня нарушается на армяно-азербайджанской границе каждый день. Поэтому очень сложно представить процесс делимитации и демаркации границы, где стрельба происходит каждый день», – сказал он.
Говоря о картах, на основе которых будет проводиться демаркация и делимитация, премьер-министр сказал, что «нужно понимать, что мы понимаем под картами».
«Карты – это перепечатки. Смотрите, мы говорим карта 1985 года, карта 1980 года, карта 1975 года, карта 1973 года. Эти карты в основном перепечатываются, потому что по мере того, как бумага изнашивается, их время от времени перепечатывают.
Необходимо понимать, на каком правовом основании это происходило, насколько эти правовые основания имеют отношение к теме. Но в целом мы пришли к выводу, что все правовые основы – это те правовые основы, которые были согласованы между Азербайджаном и Арменией в 1920-1930-х годах. То есть, нам надо в конце концов прийти к этому. Здесь есть практическая проблема, чтобы договоренности, упомянутые в тексте, нашли отражение на картах, это и есть работа, которую необходимо проделать», – заключил Пашинян.