ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի այցը Սաուդյան Արաբիա՝ «Ապագա ներդրումային նախաձեռնություն» համաժողովին մասնակցելու նպատակով, և նրա հանդիպումը թագաժառանգ Մուհամմադ բին Սալման աս-Սաուդի հետ մեծապես կնպաստեն հայ-սաուդական միջպետական հարաբերությունների առաջընթացին, վստահեցրել են ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, տեղեկացնում է «Արմենպրեսը»։
Նշվել է նաև, որ չնայած դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայությանը, վերջին տարիներին արձանագրվել են հայ-սաուդական տարբեր մակարդակի շփումներ, հետևաբար այս գործընթացն առկա է տևական ժամանակ։ «Ընդհանուր առմամբ կարելի է ասել, որ սաուդական կողմի հետ փոխգործակցության համար ձևավորվել է դրական մթնոլորտ»,-հայտնել են ԱԳՆ-ից։
Պատասխանելով այն հարցին, թե ՀՀ նախագահի առաջին այցը Սաուդյան Արաբիայի Թագավորություն ինչ-որ կերպ կնպաստի՞ այդ երկրի և ՀՀ միջև միջպետական դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատմանը կամ այդ ուղղությամբ առաջընթացի հասնելուն կամ կարո՞ղ է լավ նախադրյալներ ստեղծել դրա համար՝ ԱԳՆ-ից նշել են, որ ՀՀ անկախությունից ի վեր Մերձավոր և Միջին Արևելքի երկրների հետ հարաբերությունները ՀՀ արտաքին քաղաքականության կարևոր ուղղություններից են՝ հաշվի առնելով ինչպես Հայաստանի աշխարհաքաղաքական դիրքը տարածաշրջանի նկատմամբ, այնպես էլ գոյություն ունեցող պատմամշակութային խորը կապերը:
«ՀՀ-ն որդեգրել է տարածաշրջանի երկրների հետ առկա կապերի ամրապնդմանն ու խորացմանը, տարածաշրջանի երկրների հետ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցության ընդլայնմանն ուղղված քաղաքականություն, ինչն ամրագրված է նաև ՀՀ կառավարության 2021-2026 թթ. ծրագրում:
Այս տեսանկյունից՝ վստահ ենք, որ «Ապագա ներդրումային նախաձեռնություն» խորագրով միջազգային ֆորումին մասնակցության նպատակով ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի աշխատանքային այցը Սաուդյան Արաբիա և հանդիպումը թագաժառանգ Մուհամմադ բին Սալման Ալ Սաուդի հետ մեծապես կնպաստեն հայ-սաուդական միջպետական հարաբերությունների առաջընթացին»,-ասվում է ԱԳՆ պատասխանի մեջ։
2021 թ. հոկտեմբերի 26-ին ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը աշխատանքային այցով մեկնել էր Սաուդյան Արաբիա՝ էր-Ռիյադում մասնակցելու «Ապագա ներդրումային նախաձեռնություն» 5-րդ համաժողովին: Նախագահը ֆորումի շրջանակներում հանդիպել էր Սաուդյան Արաբիայի փաստացի ղեկավարի՝ թագաժառանգ, փոխվարչապետ և պաշտպանության նախարար Մուհամմադ բին Սալման աս-Սաուդի հետ և նրա հետ զրուցել Հայաստանի և Սաուդյան Արաբիայի միջև հարաբերությունները զարգացնելու անհրաժեշտության և դրանց ապագայի մասին: Նախագահի աշխատանքային այցը Սաուդյան Արաբիա գնահատվեց իբրև պատմական աննախադեպ իրադարձություն՝ հաշվի առնելով երկկողմ դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայությունը և այն փաստը, որ դա նորանկախ Հայաստանի պատմության մեջ առաջին բարձր մակարդակի այցելությունն էր Հայաստանի Հանրապետությունից այդ երկիր:

9 Ноябрь 2021 - 14:35 AMT
Визит президента Армении Армена Саркисяна в Саудовскую Аравию для участия в конференции «Будущая инвестиционная инициатива», его встреча с наследным принцем Мухаммадом бен Салманом аль-Саудом внесут большой вклад в развитие армяно-саудовских межгосударственных отношений. Об этом заявили в департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД РА, отвечая на вопрос, будет ли визит президента способствовать установлению дипломатических отношений Армения-Саудовская Аравия, передает «Арменпресс».
Как сообщили в МИД, несмотря на отсутствие дипломатических отношений, в последние годы были армяно-саудовские контакты разного уровня. По данным МИД, этот процесс продолжается уже в течение некоторого времени.
«В целом можно сказать, что создана позитивная атмосфера для сотрудничества с саудовской стороной», – сказали в МИД Армении.
«С момента обретения Республикой Армения независимости отношения со странами Ближнего Востока являются одним из важных направлений внешней политики Республики Армения, принимая во внимание как геополитическое положение Армении в регионе, так и существующие глубокие исторические и культурные связи. Республика Армения ведет политику, направленную на укрепление и углубление существующих связей со странами региона, расширение сотрудничества со странами региона, представляющего взаимный интерес, что закреплено в программе правительстве Республики Армения 2021 – 2026 годов», – отметили в МИД РА.
«С этой точки зрения мы уверены, что рабочий визит президента Республики Армения Армена Саркисяна в Саудовскую Аравию для участия в международном форуме «Будущая инвестиционная инициатива» и встреча с наследным принцем Мухаммедом бен Салманом Аль Саудом будут полезны, внесут большой вклад в развитие армяно-саудовских межгосударственных отношений», – добавили во внешнеполитическом ведомстве.
26 октября президент Республики Армения Армен Саркисян с рабочим визитом посетил Королевство Саудовская Аравия для участия в V конференции «Будущая инвестиционная инициатива» – Future Investment Initiative, проходящей в Эр-Рияде. В форуме приняли участие главы государств, члены правительств, руководители известных транснациональных и мировых компаний, а также бизнесмены. Саркисян вместе с наследным принцем Саудовской Аравии, вице-премьером и министром обороны Мухаммадом бен Салманом присутствовал на церемонии открытия конференции, говорил с ним о необходимости развития отношений между Арменией и Саудовской Аравией и об их будущем. Стороны подчеркнули, что богатые исторические отношения между двумя народами являются хорошей основой для построения будущих межгосударственных отношений.