Նոյեմբերի 10-ի երեկոյան Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, Հանրային հեռուստաընկերության «Լուրերի» եթերում հայտարարել է, որ ադրբեջանական կողմն արդեն կեսգիշերից սահմանային և մաքսային հսկողության գործառույթ կիրականացնի, այսինքն՝ մաքսակետեր կտեղադրի Գորիս-Կապան ճանապարհին, ինչի մասին տեղեկացրել է հայկական կողմին։
Գրիգորյանն ասել է, որ հայկական կողմը ևս համապատասխան քայլեր կձեռնարկի, այսինքն՝ ճանապարհի այդ հատվածում ևս կտեղադրի մաքսային և սահմանային կետեր։
«Այդ աշխատանքները մենք նախապես արդեն սկսել ենք»,- ասել է նա։
Գրիգորյանը հավելել է, որ, ինչպես հայտարարվել է, արդեն պատրաստ է Կապան-Տաթև ճանապարհը, այնտեղից էլ կամ Գորիս կամ Երևան, ուստի «կարելի է ասել, անվտանգ շահագործվող ճանապարհ ունենք»։ Նա ասել է, որ ճանապարհն օգտագործելի է ինչպես ապրանքների տեղափոխման, այնպես էլ այլ տեսակի ցանկացած ավտոմեքենայի համար։
«Շատ կարևոր է, որ նոր կառուցված ճանապարհ է», – ասել է Գրիգորյանը։
Նոյեմբերի 10-ին տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը հայտարարեց, որ Տաթև-Աղվանի ճանապարհի ասֆալտապատումն արդեն ամբողջովին ավարտվել է, փաստացի՝ Գորիս-Կապանի այլընտրանքային ճանապարհն ամբողջությամբ պատրաստ է։

Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян вечером 10 ноября заявил, что Азербайджан с полуночи 11 ноября разместит на дороге Горис-Капан пункты таможенного контроля. Об этом Григорян заявил в интервью Общественному телевидению Армении, отметив, что азербайджанская сторона проинформировала армянскую сторону.
Он подчеркнул, что армянская сторона также на этом участке дороги установит таможенные и пограничные пункты.
«Армянская сторона предпримет соответствующие шаги, то есть, на этом участке дороги установит таможенные и пограничные пункты. Мы заранее начали эти работы», – отметил Григорян.
Он также заявил, что альтернативная дорога Капан-Татев уже готова как для перевозки грузов, так и для проезда автомобилей любого типа.