18 Նոյեմբեր 2021 - 06:32 AMT
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան պատվիրակության (ICRC) ղեկավարի պաշտոնակատար Միրիամ Էլ Խոլիի հետ հեռախոսազրույցում քննարկել է գերիների հարցը: Այդ մասին Թաթոյանը հայտնել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Քննարկվել են ադրբեջանական կողմում նոյեմբերի 16-ին և դրանից առաջ հայտնված հայկական կողմի գերիներին առնչվող հարցեր:
Հաշվի առնելով Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի մանդատը՝ այլ մանրամասներ ներկայացնել չենք կարող»,-ասվում է գրառման մեջ։
Հայկական կողմն ունի 2 զոհված և 13 գերեվարված զինծառայող։ Եվս 24 զինծառայողի հետ կապը կորել է մարտական գործողությունների ընթացքում և նրանց ճակատագիրն այս պահին անհայտ է։

Защитник прав человека Армении Арман Татоян 17 ноября провел телефонный разговор с исполняющим обязанности руководителя армянской делегации Международного комитета Красного креста (МККК) Мириам Эль Холи. Об этом сообщает Татоян.
Были обсуждены вопросы, связанные с военнопленными, оказавшимися в азербайджанском плену 16 ноября и до этого.
Отмечается, что с учетом мандата МККК, других подробностей сообщить не могут.
В ходе боев попали в плен 13 армянских военнослужащих, двое погибли. Еще с 24 военнослужащими связь пропала в ходе боевых действий, их судьба на данный момент остается неизвестной. Есть потери и у азербайджанцев.