19 Նոյեմբեր 2021 - 08:13 AMT
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Երևանում Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստում հայտարարել է, որ Հայաստանը բախվում է լուրջ մարտահրավերների, որոնք սպառնում են երկրի անվտանգությանը։
«Մեր տարածաշրջանը ներքաշվել է էսկալացիայի նոր փուլի մեջ, որը, ցավոք, հանգեցրել է նոր զոհերի։ Նոր էսկալացիայի պատասխանատվությունը կրում է Ադրբեջանը, որի ռազմական սադրանքներն ուղղված են ՀՀ տարածքային ամբողջականության դեմ և 2020-ի նոյեմբերի 9-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարություններում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների տապալմանը», – ասել է վարչապետը։
Նոյեմբերի 18-ին Երևանում տեղի է ունեցել Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նեղ կազմով նիստը, որին մասնակցել են վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Ռուսաստանի Դաշնության վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը, Բելառուսի վարչապետ Ռոման Գոլովչենկոն, Ղազախստանի վարչապետ Ասկար Մամինը, Ղրղզստանի վարչապետ Ակիլբեկ Ժապարովը և Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Միխայիլ Մյասնիկովիչը։

19 Ноябрь 2021 - 09:52 AMT
Армения стоит перед серьезными вызовами, угрожающими ее безопасности. Об этом в своем выступлении в начале заседания Евразийского межправительственного совета заявил премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян, добавив, что ответственность за новую эскалацию лежит на Азербайджане.
«Наш регион погрузился в новую фазу эскалации, которая, к сожалению, привела к человеческим жертвам. За это ответственность несет Азербайджан, чья военная провокация направлена на подрыв территориальной целостности нашей страны, на подрыв договоренностей, достигнутых по трехсторонним заявлениям от 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года», – сказал Пашинян.
18 ноября в Ереване прошло заседание Евразийского межправительственного совета, в котором приняли участие премьер-министр РА Никол Пашинян, премьер-министр Российской Федерации Михаил Мишустин, премьер-министр Белоруссии Роман Головченко, премьер-министр Казахстана Аскар Мамин, премьер-министр Республики Кыргызстан Акилбек Жапаров и председатель Коллегии Евразийской экономической комиссии Михаил Мясникович.