Ադրբեջանը հաստատել է 40 հայ ռազմագերու առկայությունը, իսկ ևս 100-ինը՝ ժխտել։ Այդ մասին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հայտարարել է ֆրանսիական հեղինակավոր «Լը Ֆիգարո» (Le Figaro) օրաթերթին տված հարցազրույցում։
Միրզոյանը հարցազրույցը տվել է նոյեմբերի 11-ին` Փարիզ աշխատանքային այցի շրջանակում։
«Բազմաթիվ են վկայությունները՝ հայ ռազմագերիների հանդեպ կիրառվող անմարդկային և արժանապատվությունը վիրավորող վերաբերմունքի ու կտտանքների մասին։ Այս դեպքերը փաստագրված են տարբեր միջազգային ոչ կառավարական կազմակերպությունների, այդ թվում՝ Human Rights Watch-ի կողմից։ Մեզ մոտ առկա են նաև փաստագրված տեսանյութեր և լուսանկարներ, որոնք վկայում են այդ անձանց գերեվարված լինելու մասին, սակայն Ադրբեջանը չի հաստատում նրանց գոյությունը։
Նրանք կարող են արտադատական մահապատժի ենթարկված լինել, պահվել ընդհատակյա բանտերում կամ մարդկային օրգանների թրաֆիքինգի զոհ դարձած լինել։ Ադրբեջանը հաստատել է 40 հայ ռազմագերիների առկայությունը, իսկ ևս 100-ինը՝ ժխտել»,-ասել է նա։

Баку подтвердил наличие в Азербайджане лишь 40 армянских военнопленных и отрицает существование еще 100. Об этом заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в интервью Le Figaro.
Он заявил, что есть многочисленные свидетельства бесчеловечного обращения и пыток в отношении армянских пленных в Азербайджане.
«Эти случаи задокументированы различными международными неправительственными организациями, в том числе, Human Rights Watch. У нас есть задокументированные фото и видеоматериалы, свидетельствующие о наличии плененных лиц, однако Азербайджан не подтверждает их существование.
Они могли быть казнены во внесудебном порядке, содержаться в подпольных тюрьмах или стать жертвами трафикинга человеческими органами», – добавил Мирзоян.