Հայաստանը դիմել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան (ՄԻԵԴ) 2021թ. նոյեմբերի 16-ին Ադրբեջանի կողմից ՀՀ ինքնիշխան տարածքում սանձազերծված ագրեսիվ գործողությունների ընթացքում գերեվարված հայ զինծառայողների հիմանարար իրավունքների ապահովման պահանջով։
Եվրոպական դատարան է ներկայացվել Դատարանի կանոնների 39-րդ Կանոնի ներքո Ադրբեջանի նկատմամբ միջանկյալ միջոց կիրառելու դիմում, որի նպատակն է երաշխավորել գերեվարված զինծառայողների՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով երաշխավորված կյանքի և խոշտանգումներից զերծ մնալու իրավունքների ապահովումը, հայտնում է ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչությունը։

22 Ноябрь 2021 - 11:59 AMT
Армения обратилась в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ), требуя предоставления основных прав армянским военнослужащим, захваченным в ходе агрессивных действий, развязанных Азербайджаном 16 ноября на суверенной территории Республики Армения. Об этом сообщает представительство ЕСПЧ.
«В Европейский суд подано заявление о применении к Азербайджану промежуточных мер в соответствии с правилом 39 Регламента Суда, целью которого является обеспечение прав содержащихся в плену военнослужащих на жизнь без пыток, гарантированного Европейской конвенцией о защите прав человека», – говорится в заявлении.