24 Նոյեմբեր 2021 - 06:34 AMT
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ նոյեմբերի 16-ին, հավանաբար, ավելի մեծ թվով զինծառայողներ են գերեվարվել, քան ավելի վաղ կարծում էին՝ ունենք 6 հաստատված զոհ, 24+8 գերեվարված։ Այդ մասին նա ասել է՝ պատասխանելով 24 զինծառայողի մասին հարցին, որոնց հետ կապը կորել է նոյեմբերի 16–ին հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած մարտական գործողություններից հետո։
Փաշինյանը հավելել է նաև, որ այդ տվյալները վերջնական ճշտված չեն։
«Մի մասը, որոնց մասին մտածում էինք, որ զոհվել են, իրականում գերեվարվել են, ըստ չճշտված տեղեկությունների»,-ասել է նա։
Վարչապետը կրկին շեշտել է, որ այդ տվյալները վերջնական ճշգրտման կարիք ունեն:
«Կան նաև տվյալներ, որ գերեվարվածների մեջ կան վիրավորներ, որոնցից առնվազն մեկը թեթև վիրավորում չի եղել: Այսինքն, գերեվարվել է մի իրավիճակում, երբ չէր կարող դիմադրել»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ աշխատում են բոլոր գերիներին վերադարձնելու ուղղությամբ։
Ըստ ՊՆ տվյալների, հայկական կողմն ունի զոհեր և 13 գերեվարված զինծառայող, ևս 24-ի հետ կապը կորել է մարտական գործողությունների ընթացքում և նրանց ճակատագիրն այս պահին անհայտ է։

Армения располагает данными о том, что 32 ее военнослужащих оказались в плену у Азербайджана после эскалации на восточной границе 16 ноября. Об этом 23 ноября во время онлайн пресс-конференции сообщил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«По неподтвержденным данным, понимаю, что такая формулировка странно звучит из моих уст, 24 военнослужащих, с которыми была потеряна связь, находятся в плену. Количество пленных у нас может быть больше. Сейчас, по неподтвержденным данным, у нас есть шесть подтвержденных погибших, 24 + 8 плененных. Но эти данные неокончательные. Среди пленных есть раненые, ранение как минимум одного из них – нелегкое. Те воины, о которых была информация, что они погибли, находятся в плену. Шесть человек погибло, 32 оказались в плену», – сказал Пашинян.
Он отметил, что эти данные нуждаются в подтверждении, они пока не окончательные. Он отметил, что эти данные нуждаются в подтверждении, они пока не окончательные.
Премьер добавил, что армянская сторона ведет работу над возвращением пленных.
Ранее Минобороны Армении сообщило, что 16 ноября в боях на границе с Азербайджаном погибли шесть армянских военных, 13 пленены, связь с 24-ми была потеряна.