25 Նոյեմբեր 2021 - 10:28 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, կառավարության նիստում նշելով կորոնավիրուսի նոր դեպքերի քանակի անկումը, ասել է, որ լիարժեք պատվաստում ստացած քաղաքացիների թիվն արդեն հատել է 400,000-ի շեմը, ինչը լավ նորություն է։
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը հավելել է, որ իրականացնում են 6 ամիս առաջ պատվաստված քաղաքացիների վերապատվաստումներ:
«Մեկ-երկու օրվա ընթացքում կհաստատվեն հստակ կարգերը, թե ինչպես քաղաքացիները կարող են ստանալ վերապատվաստումը», – նշել է նա։
Ավանեսյանը տեղեկացրել է նաև, որ կորոնավիրուսով հոսպիտալացված 3124 քաղաքացուց միայն 114-ն է պատվաստված:
Հայաստանում նոյեմբերի 25-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 336,330-ի՝ նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 592-ով: Մահվան 42 դեպք է գրանցվել, 40-ը՝ կորոնավիրուսից, 2-ը՝ այլ պատճառով, երբ պացիենտն ունեցել է կորոնավիրուսային վարակ, սակայն մահը վրա է հասել այլ հիվանդության պատճառով։ Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 7419 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 1412։

В Армении граждане, получившие прививку от коронавируса, через 6 месяцев могут пройти ревакцинацию. Об этом заявила министр здравоохранения Анаит Аванесян.
По ее словам, ревакцинация уже стартовала. Она добавила, что в течение пару дней будут установлены правила ревакцинации.
Аванесян сообщила, что только 114 из 3124 граждан, госпитализированных с коронавирусом, были вакцинированы.
При этом, премьер-министр Армении Никол Пашинян отметил, что в стране полностью вакцинированы 400,000 граждан, что является «хорошим результатом».
В Армении доступны вакцины «Коронавак» (только 2-я доза), «АстраЗенека», «Спутник-В», «Синофарм», «Модерна». Прививки проводят в организациях первичной медико-санитарной помощи все дни недели.