Հայաստանի վաստակավոր գեղանկարիչ Հենրիկ Սիրավյանի ստեղծագործությունները գտնվում են Երեւանի, Մոսկվայի, Սանկտ Պետերբուրգի, Կիեւի եւ այլ քաղաքների թանգարաններում, պատկերասրահներում եւ մասնավոր հավաքածուներում` ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ` արտերկրում: Մարտի 27-ին Երեւանի Նկարիչների միությունում տեղի կունենա Սիրավյանի 80-ամյա հոբելյանին նվիրված հետմահու անհատական ցուցահանդես:
ՀՀ Մշակույթի նախարարության աջակցությամբ կազմակերպված ցուցահանդեսում տեղ են գտել Սիրավյանի գործունեության տարբեր ժամանակաշրջանների մոտ 100 աշխատանքներ /յուղաներկ, ջրաներկ, գրաֆիկա/:
Հենրիկ Սիրավյանն (1928-2001) ավարտել է Երեւանի Գեղարվեստաթատերական ինստիտուտի գեղանկարչության բաժինը: Սարյանի հետ նրա համատեղ ստեղծած «Հայաստան» պաննոն այժմ զարդարում է Սունդուկյանի անվան թատրոնի նախասրահը, իսկ «Հայաստան» ապակենկարը` Առնո Բաբաջանյանի անվան ֆիլհարմոնիայի փոքր դահլիճի նախասրահը: Հենրիկ Սիրավյանի աշխատանքները ներկայացվել են Բուենոս-Այրեսում, Լոս-Անջելոսում, Զագրեբում, Դելիում, Բարսելոնայում, Մոնրեալում եւ Փարիզում կայացած միջազգային ցուցահանդեսներում:

Работы заслуженного художника Армении Генриха Сиравяна были посвящены многоликой, богатой природе Армении и сегодня они входят в коллекции галерей Еревана, Москвы, Санкт-Петербурга, Киева и других городов мира. Работы художника хранятся и частных коллекциях. В честь 80-го юбилея Генриха Сиравяна 27 марта в Союзе художников Армении откроется выставка работ художника.
На выставке, проводимой при поддержке Министерства культуры Армении, будет представлено около 100 работ Генриха Сиравяна, в которую входят работы маслом, акварелью и графика.
Генрих Сиравян (1928-2001) окончил отделение живописи Ереванского Художественно-театрального института. Его совместная работа с Сарьяном над панно «Армения» сегодня украшает фойе театра им.Сундукяна, а витраж Армения – фойе малого зала филармонии им. Арно Бабаджаняна. Работы Генриха Сиравяна выставлялись на международных выставках в Буэнос-Айресе, Лос-Анджелесе, Загребе, Дели, Барселоне, Монреале и Париже.