ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանը, պատասխանելով լրատվամիջոցների հարցերին, հայտարարել է, որ նոյեմբերի 26-ի Սոչիի եռակողմ հայտարարությամբ հերթական անգամ հերքվում են «միջանցքի» մասին քարոզչական թեզերը։
Նա նշել է, որ նոյեմբերի 26-ի Սոչիի եռակողմ հայտարարությունը մի քանի կարևոր արձանագրում է կատարում:
«Առաջին՝ Սոչիի հայտարարությամբ կողմերը վերահաստատում են իրենց պարտավորությունը 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության բոլոր դրույթների հետևողական և անվերապահ իրականացման վերաբերյալ։ Սա վերաբերում է նաև Ադրբեջանի կողմից մինչ այժմ չկատարված, նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 8-րդ կետով ամրագրված՝ ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց վերադարձին և այլ կետերով չկատարված պարտավորություններին։
Երկրորդ՝ նոյեմբերի 26-ի Սոչիի հայտարարությամբ ևս մեկ անգամ վերահաստատվում է հունվարի 11-ի հայտարարությամբ արձանագրված տարածաշրջանում տրանսպորտային բոլոր ուղիների ու տնտեսական կապերի ապաշրջափակման դրույթը և հերթական անգամ հերքվում են «միջանցքի» կամ միջանցքային տրամաբանության մասին տարածվող քարոզչական թեզերը:
Եվ երրորդ՝ ըստ հայտարարության, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել հայ-ադրբեջանական սահմանին կայունության և անվտանգության մակարդակը բարձրացնելուն ուղղված քայլեր ձեռնարկել: Իսկ այդ ուղղությամբ առաջնային ու առավել կարևոր քայլը պետք է լինի լարվածության նվազեցմանը միտված քայլերի իրականացումը»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Նա նաև համոզմունք է հայտնել, որ եռակողմ հայտարարությունների դրույթների լիարժեք կյանքի կոչումը կնպաստի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո։
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն իրեն հաղորդել է, որ Սոչիում ՌԴ, Ադրբեջանի և ՀՀ ղեկավարների եռակողմ հանդիպմանը որոշվել է Արաքս գետի երկայնքով երկաթուղու և ավտոճանապարհի կառուցման հարցը։ Բացի այդ, դա մինչև Իգդիր ավտոբանի թեման է, դա շատ հաջող քայլ կլինի Նախիջևանի խնդիրները լուծելու, ինչպես նաև Հայաստանի տարածքով անցնելու համար՝ մարդիկ կկարողանան անցնել, իսկ բեռները կփոխադրվեն»,-ասել է Էրդողանը:

30 Ноябрь 2021 - 10:23 AMT
В трехстороннем заявлении, сделанном в Сочи лидерами Армении, Рф и Азербайджана, в очередной раз опровергаются пропагандистские тезисы о «коридоре и коридорной логике». Об этом заявил пресс-секретарь МИД Армении Ваан Унанян, отвечая на вопросы СМИ относительно трехстороннего заявления от 26 ноября в Сочи.
По его словам, в трехстороннем заявлении, сделанном в Сочи, стороны подтверждают свою приверженность последовательному и безоговорочному выполнению всех положений трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года.
«Это касается также невыполненных до сих пор Азербайджаном обязательств, закрепленных 8-м пунктом заявления от 9 ноября, возврата военнопленных, заложников и других удерживаемых лиц и других обязательств.
В Сочинском заявлении от 26 ноября еще раз подтверждается зафиксированное заявлением от 11 января положение о разблокировании всех транспортных путей и экономических связей в регионе и в очередной раз опровергаются пропагандистские тезисы о коридоре и коридорной логике», – отметил Унанян.
Он добавил, что согласно заявлению, достигнута договоренность по повышению уровня стабильности и безопасности на армяно-азербайджанской границе.
«А первоочередным и наиболее важным шагом в этом направлении должно быть осуществление действий, направленных на снижение напряженности.
Мы также убеждены, что полноценная реализация положений трехсторонних заявлений будет способствовать мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта под мандатом сопредседателей Минской группы ОБСЕ», – добавил Унанян.