Ադրբեջանի զինծառայողները կարողանում են դիտարկման ներքո պահել նաև Կապան-Ճակատեն այլընտրաքային ճանապարհը։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը՝ հավելելով, որ բնակիչների անվտանգության և իրավունքների վերականգնման համար միակ ելքը նրանց հեռացումն է:
«Կապանից դեպի 6 գյուղ՝ Ճակատեն, Շիկահող, Սրաշեն, Ներքին Հանդ, Ծավ, Շիշկերտ տանող այլընտրանքային ճանապարհը ևս դիտարկվում է ադրբեջանական զինված ծառայողների կողմից, հետևաբար՝ բացի դժվարանցանելիությունից ու դրա հետևանքով հումանիտար խնդիրներից, բնակիչների իրավունքների ոտնահարումներից մարդկանց կյանքի իրավունքի և անվտանգության երաշխավորման խնդիրը մնալու է չլուծված։ Ուստի, անհրաժեշտ է վերացնել խախտման աղբյուրը՝ խնդիրների իրական պատճառը:
Ուսումնասիրել ենք այս պահին շահագործվող այլընտրանքային ճանապարհի դիտարկվող հատվածները։ Ուսումնասիրություններ ենք արել Կապան համայնքի ղեկավար Գևորգ Փարսյանի և նրա անձնակազմի հետ:
․․․Ճանապարհի դեպքում տեղանքի առանձնահատկությունն այն է, որ շատ մասեր հատկապես ձմռան ամիսներին կդառնան պարզապես անանցանելի: Այս մասին վկայել են նաև գյուղերի բնակիչները՝ հիշելով, որ 90-ական թթ. ճանապարհը շահագործելու ժամանակ բախվել են նույն խնդիրների: Սա իր հերթին ավելի կխորացնի գյուղերի գյուղերի մեկուսացման աստիճանը»,-ասվում է գրառման մեջ։
ՄԻՊ-ը հատուկ նշել է, որ տեսել են, թե ինչպես են համայնքային, մարզպետարանի մարմինները, ՀՀ ԱԱԾ Սահմանապահ զորքերը կամ պարզապես հարակից համայնքների բնակիչներ ջանք ու եռանդ ներդնում՝ ճանապարհն անցանելի դարձնելու, մարդկանց օգնելու համար:
«Այսինքն՝ որպես այլընտրանքային շահագործվող ճանապարհն օբյեկտիվորեն չի լուծում իրավունքների այն զանգվածային խախտումները վերացնելու հարցը, որ առաջ է եկել ադրբեջանական իշխանությունների, նրանց զինծառայողների անօրինական արարքներով (օրինակ՝ անվտանգություն, բնականոն կյանքի վերականգնում և այլն):
Ուստի, անհրաժեշտ ելքը մեկն է՝ ադրբեջանական զինված կամ այլ ծառայողներ մեր համայնքների հարևանությամբ կամ համայնքների միջև ճանապարհներին չպետք է լինեն, պետք է ստեղծվի անվտանգության ապառազմականացված գոտի:
Ոչ ոք իրավունք չունի անտեսելու մարդու իրավունքների և հումանիտար խնդիրները սահմանների որոշման հետ կապված գործընթացում և վերջ»,-ասվում է գրառման մեջ։
Այս մասին Մարդու իրավունքների պաշտպանի հատուկ զեկույցները կներկայացնեմ միջազգային համապատասխան կառույցներին, ինչպես նաև ՀՀ մարմիններին և ՀԿ-ներին:

1 Декабрь 2021 - 14:00 AMT
Альтернативная дорога Капан-Чакатен Сюникской области Армении находится под наблюдением азербайджанских Вооруженных сил. Об этом заявил омбудмсне Армении Арман Татоян, добавив, что единственный способ восстановить безопасность и права жителей – азербайджанцы должны уйти с этой местности.
«Азербайданские вооруженные силы ведут наблюдение за альтернативной дорогой из Капана в 6 сел – Чакатен, Шикаох, Срашен, Неркин Анд, Цав, следовательно, помимо труднопроходимости и связанных с этим гуманитарных проблем, нарушения прав жителей, проблема гарантирования права на жизнь и безопасность людей останется нерешенной.Поэтому необходимо устранить источник нарушения – настоящую причину проблем.
Вчера и сегодня мы изучали наблюдаемые участки действующей альтернативной дороги (не все участки отображены на прилагаемых фотографиях). Мы провели исследование с мэром Капана Геворгом Парсяном и его сотрудниками», – отметил Татоян.
По его словам, жители деревень также свидетельствуют, что, когда им приходилось использовать эту альтернативную дорогу в 90-х годах, в результате наблюдения азербайджанскими вооруженными силами были случаи, когда они огнестрельным оружием, в том числе снайперскими обстрелами, нацеливались на гражданские дома и людей.
«Факты очевидно подтверждают, что государственная поддержка и поощрение армяноненавистничества со стороны азербайджанских властей за эти годы только усилились, получили новые, крайние проявления, доходящие до фашизма. А во время последней войны были проявления жестокостей и других грубых нарушений прав человека. Поэтому не исключено повторение таких случаев.
Более того, в случае с этой дорогой особенностью местности является то, что многие участки, особенно в зимние месяцы, станут просто непроходимыми. Об этом свидетельствовали также жители сел, вспоминая, что при эксплуатации дороги в 90-е годы они сталкивались с теми же проблемами. Это, в свою очередь, усилит степень изолированности сельских поселений», – подчеркнул омбудсмен.
Он добавил, что в процессе демаркации границ никто не имеет права игнорировать права человека и гуманитарные вопросы.
Специальные отчеты Защитника прав человека по этому поводу будут отправлены соответствующим международным организациям, а также органам и общественным организациям Республики Армения.