6 Դեկտեմբեր 2021 - 10:42 AMT
ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը, էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը և «Լիկվոր» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Մաթևոսյանը հայտարարել են, որ Հայաստանում արտադրվող «Սպուտնիկ Լայթ» պատվաստանյութը դրվում է շրջանառության մեջ։
«Սպուտնիկ Լայթը» լինելու է մեր պատվաստանյութերի մեջ և մեր քաղաքացիները հենց երրորդ՝ խթանիչ դեղաչափը (բուսթեր) ստանալու համար կարող են դիմել և ստանալ «Սպուտնիկ Լայթ» տարբերակը։ Այլ պատվաստանյութերով պատվաստված քաղաքացիները կարող են դիմել և որպես խթանիչ դեղաչափ ստանալ «Սպուտնիկ Լայթ» պատվաստանյութը», – ասել է Անահիտ Ավանեսյանը, տեղեկացնում է Aysor.am-ը։
Պատվաստանյութը ՀՀ քաղաքացիներին կտրամադրվի անվճար։
Խոսելով արտադրական ծավալների մասին՝ Սերգեյ Մաթևոսյանն ասել է, որ երեք աշխատանքային օրվա ընթացքում ընկերությունը կարող է Հայաստանի մեկ տարվա պահանջն ապահովվել, գրում է Aysor.am-ը։
Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը հավելել է, որ արտահանումը կբազմապատկի արտադրանքի ծավալները։
«ՀՀ շուկան բավական փոքր է սպառման անհրաժեշտ ծավալն ապահովվելու համար։ Մերձավոր Արևելքի մի շարք երկրների հետ բանակցություններ են ընթանում, աֆրիկյան որոշ երկրների հետ էլ քննարկումներ են ընթանում՝ արտահանելու համար։ Այս ամենն իրականացվում է ռուսական գործընկերների հետ աշխատանքի շնորհիվ», – ասել է նախարարը:
Հունվարի 1-ից սննդի, ժամանցի և մշակութային վայրեր մուտքը հնարավոր կլինի միայն պատվաստված լինելու կամ ՊՇՌ թեստի բացասական արդյունք ներկայացնելու դեպքում:

В ближайшее время в Армении в обращение будет введена производимая в стране российская вакцина «Спутник Лайт». Об этом сообщили 6 декабря после посещения фармацевтической компании «Ликвор» министры здравоохранения и экономики РА.
Отмечается, что вакцина будет использоваться также в качестве третьего бустерного компонента.
«Эта вакцина однозначно будет применяться. Желающие могут подавать заявку на третью дозу бустера и вакцинироваться «Спутником Лайт», – сказала министр здравоохранения Анаит Аванесян, пишет Aysor.am.
Как и в случае с другими вакцинами, государство закупит эту вакцину, а граждане получат ее бесплатно. В Армении «Спутник Лайт» будет третьим бустерным компонентом не только для тех, кто получил два компонента «Спутника V», но и для тех, кто привился другими вакцинами.
По словам министра экономики Ваана Керобяна, при запуске процесса подразумевались и экспортные возможности, которые позволят многократно увеличить объемы производства. Сегодня экспортных соглашений пока нет, но есть обсуждения с рядом стран. «Переговоры уже ведутся с рядом стран Ближнего Востока, включая возможность экспорта и в некоторые африканские страны. Мы уверены, что все это вскоре станет возможным благодаря совместной работе с российскими партнерами», – сказал Керобян.
С 1 января в Армении вход в объекты общепита, развлечений и на культурные мероприятия будет возможен только при вакцинации или отрицательном результате ПЦР-теста.