Հայաստանի տարբեր անկյունների երեխաները ստեղծել են հեքիաթների մի գիրք, որի մեջ մտել են բնապահպանական թեմային առնչվող հեքիաթներ: «Հետեւելով արեւին» գիրքը, որի մեջ մտել են հենց երեխաների հնարած ու պատկերազարդած11 հեքիաթներ, ներկայացվեց մարտի 27-ին Խնկո Ապոր անվ. մանկական գրադարանում: Ժողովածուն պատրաստվել է Հայաստանում Վայրի բնության եւ մշակութային ժառանգության պաշտպանության հիմնադրամի (FPWC) կողմից «Վիվասելլ-ՄՏՍ» աջակցությամբ:
«Մեծ մարդիկ իրենց խնդիրների պատճառով անտարբեր են դառնում վայրի բնության հանդեպ: Մինչդեռ երեխաներն ավելի զգայուն են բնապահպանության հարցերում, եւ մենք պետք է գործադրենք բոլոր ջանքերը նրանց աջակցելու համար: Այս տարի մեր ընկերությունը պատրաստվում է մի շարք անակնկալներ մատուցել Հայաստանի մանուկներին»,- ասել է «Վիվասելլ-ՄՏՍ»-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Հիրիկյանը:
Բացի գրքից, «Հետեւելով արեւին» ժողովածուն լույս է տեսել աուդիո-գրքի տեսքով, որը դարձյալ երեխաներն են ձայնավորել: Աուդիո-գրքերը կփոխանցվեն մանկական կենտրոններին, հատկապես, վատ տեսողությամբ երեխաներին:
Ծրագրվում է «Հետեւելով արեւին» մանկական հեքիաթների ժողովածուի հրատարակումը ռուսերեն եւ գերմաներեն լեզուներով: «Գրքի գերմաներեն թարգմանությունը Գերմանիայի երեխաներին թույլ կտա ծանոթանալ հայ հասակակիցների ստեղծագործության հետ, ինչպես նաեւ լավ նյութ կլինի հայ մանուկներին գերմաներեն սովորեցնելու համաիր»,- ասել է Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Անդրեա Վիկտորինը:
Շնորհանդեսի շրջանակներում տեղի ունեցավ «Հետեւելով արեւին» ժողովածուի 3 հեքիաթների թատերականացված ներկայացումը եւ Հայաստանի վայրի բնությանը նվիրված մանկական կայքի շնորհանդեսը:

27 Март 2009 - 16:19 AMT
Дети из разных уголков Армении создали книгу сказок, в которую вошли сказки, посвященные экологической тематике. Книга “Следуя за солнцем”, в которую вошли 11 сказок, придуманных и иллюстрированных самими детьми, была презентована 27 марта в детской библиотеке им. Хнко Апера. Сборник подготовлен Фондом защиты дикой природы и культурного наследия в Армении (FPWC) в сотрудничестве с «Виваселл-МТС».
«Взрослые из-за своих проблем становятся безразличными к дикой природе. Дети же наиболее чувствительны в вопросах охраны природы, и мы должны приложить все усилия для поддержания детских начинаний. В нынешнем году наша компания собирается преподнести ряд сюрпризов детям Армении», – сказал генеральный директор компании «Виваселл-МТС» Ральф Йирикян.
Помимо книги, сборник сказок “Следуя за солнцем” опубликован на дисках в виде аудио-сказки, озвучили которые опять дети. Аудио-книги будут переданы детским центрам, в особенности, детям с плохим зрением.
Планируется опубликование книги “Следуя за солнцем” на русском и немецком языках. «Немецкий перевод книги позволит детям Германии познакомиться с творчеством их армянских сверстников, а так же будет неплохим материалом для обучения немецкому языку армянских детей», – сказала посол Германии в Армении Андреа Викторин.
В рамках презентации прошло театрализованное представление 3 сказок из сборника “Следуя за солнцем” и презентация сайта для детей, посвященного дикой природе Армении.