Իտալիայի Rai 1 հեռուստաընկերության հայտնի լրագրող Ստեֆանիա Բատիստինին ծավալուն ֆիլմ է պատրաստել, և հեռուստաընկերությունը ցուցադրել է այն. ֆիլմը վերաբերում է 2020-ի արցախյան պատերազմին, պատճառներին ու հետևանքներին: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։
ՄԻՊ-ը ֆիլմում խոսել է պատերազմի ժամանակ մարդու իրավունքների խախտումների մասին, ցույց տվել պատերազմական հանցանքների ապացույցներ: Նա խոսել է նաև միջազգային կառույցների խիստ անհամաչափ արձագանքի մասին, ինչպես նաև նշել, թե այս ամենը հանգեցրել է էթնիկ զտումների Արցախում, ցեղասպան քաղաքականության հետևանք է:
Նա մեկ ժամանոց ֆիլմի մի հատվածը ներկայացրել է թարգմանությամբ։
Նշվում է, որ ադրբեջանցի զինծառայողները կատարել են վայրագություններ՝ հայերի գլխատման դեպքեր, կտրել սպանված մարդկանց մարմնի մասերն ու դա արել բաց դեմքերով՝ վստահ լինելով, որ չեն պատժվելու: Այնուհետև, նրանք այդ մասին տեսանյութերը կամ լուսանկարները տարածել են սոցցանցերում՝ հայկական միջավայրում տարածելով բռնության տեսարաններ, իսկ իրենց երկրում արժանանալով խրախուսանքի:
«Պատերազմի ժամանակ Արցախի ու Հայաստանի դեմ օգտագործվել են ջիհադիստներ ու ահաբեկիչներ, կիրառվել են քիմիական էլեմենտներ պարունակող (ենթադրաբար՝ սպիտակ ֆոսֆոր պարունակող) զենքեր:
Պատերազմական այս հանցանքները, դաժանությունները ծնելու են նոր՝ ավելի ծանր հանցանքներ դրանք կազմակերպողների ու կատարողների անպատժելիության դեպքում»,-ասվում է գրառման մեջ:

13 Декабрь 2021 - 10:23 AMT
Журналист итальянской телекомпании Rai 1 Стефания Баттистини сняла масштабный фильм о войне в Нагорном Карабахе, ее причинах и последствиях, который был показан на телеканале. Об этом сообщил омбудсмен РА Арман Татоян, представивший ей зверства азербайджанцев в ходе войны.
«Азербайджанские военнослужащие учиняли зверства, обезглавливая армян, отрезая части тел убитых людей, и делали это с открытыми лицами, будучи уверенными, что не понесут за это наказания. Затем они выкладывали эти видео или фото в социальных сетях, распространяя сцены насилия в армянском сегменте, и за это их поощряли.
Во время войны против Арцаха и Армении использовали джихадистов и террористов, применяли оружие, содержащее химические элементы (предположительно, белый фосфор).
Эти военные преступления и злодеяния приведут к новым, более серьезным преступлениям, если организаторы и исполнители всего этого не будут наказаны», – отметил Татоян.
В фильме он рассказал о нарушениях прав человека во время войны, представил доказательства военных преступлений.
«Говорил также о крайне неадекватной реакции международных структур, а также о том, что все это привело к этническим чисткам в Арцахе, что это является следствием геноцидальной политики», – заявил омбудсмен.