13 Դեկտեմբեր 2021 - 07:44 AMT
Դեկտեմբերի 15-ին Ֆրանսիայի Պոմպիդու կենտրոնի Ժամանակակից արվեստի պետական թանգարանի` Musée National d’Art Moderne ցուցադրությունների սրահում տեղի կունենա Սերգեյ Փարաջանովի «Տրիպտիխի»` «Կիևյան որմնանկարներ» (1966թ.), «Հակոբ Հովնաթանյան» (1967թ.) և «Արաբանախշեր Փիրոսմանիի թեմաներով» (1985թ.) ցուցադրությունը։ Այն կազմակերպվում է այս երեք ֆիլմի՝ Պոմպիդու կենտրոնին հանձնման արարողության առիթով, տեղեկացնում է Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը։
Ֆիլմերը վերականգնվել են «Հայկական կինոյի դասականներ» նախագծի շրջանակում Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի և «Համո Բեկ-Նազարով» նախագծի կողմից: Վերականգնումը հովանավորել են «Ֆիքսաֆիլմ» և «Կինոկլասսիկա» կազմակերպությունները:
Վերականգնված ֆիլմերի նոր` 35մմ ժապավենային պատճենների տպագրությունը հովանավորել է Հայկական Բարեգործական ընդհանուր միությունը (ՀԲԸՄ)` Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի, Պոմպիդու կենտրոնի, Նյու Յորքի ժամանակակից արվեստի թանգարանի (MoMA), Դովժենկո կենտրոնի և Վրաստանի կինոստուդիայի մշտական արխիվային հավաքածուների համար:
Ցուցադրությունը կուղեկցվի Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի գործընկեր` «Հայ կինոյի դասականներ» ծրագրի կուրատոր և ֆիլմերի վերականգնման փորձագետ` բրիտանացի Դանիել Բըրդի պրեզենտացիայով։

13 Декабрь 2021 - 09:13 AMT
15 декабря в Государственном музее современного искусства в Центре Помпиду в Париже состоится показ фильмов известного армянского режиссера Сергея Параджанова «Триптих», «Киевские фрески» (1966), «Акоп Овнатанян» (1967). Об этом сообщает Национальный киноцентр Армении.
До показа со вступительной речью выступит британский специалист по реставрации кинолент, куратор программы «Классика армянского кино», партнер Национального киноцентра Армении Дэниэл Берд.
Показ фильмов проводится по случаю церемонии их передачи Центру Помпиду. Фильмы были отреставрированы в рамках проектов «Классика армянского кино» студией «Амо Бек-Назаров» и Национальным киноцентром Армении. Реставрацию спонсировали компании Fixafilm и «Киноклассика».
Копирование 35-миллиметровых лент восстановленных фильмов для постоянных архивных фондов Национального киноцентра Армении, Центра Помпиду, Музея современного искусства в Нью-Йорке, Центра Довженко и Грузинской киностудии обеспечил Всеобщий армянский благотворительный союз (AGBU).