Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում նշել է, որ այն, ինչ վերջին ժամանակներս կատարվում է տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ, լի է ժողովրդավարության հիմքի՝ ընտրելու և ընտրվելու իրավունքի համար խորքային վտանգներով:
«ՀՀ քաղաքացիների առաջնային քվեով ընտրված ՏԻՄ պաշտոնյաների նկատմամբ քաղաքական ու իրավապահ գործընթացներով տեղի են ունենում խիստ վտանգավոր միջամտություններ, որոնց առնչությամբ հանրությանը կա՛մ չեն տրվում պատշաճ բացատրություններ, կա՛մ բացատրություններ չեն տրվում, առհասարակ:
Ամեն ինչ գլխավորապես թաքցվում է կա՛մ «քաղաքական գործընթացների», կա՛մ «քրեական ընթացակարգերի» քողով՝ վտանգավոր նախադեպեր ստեղծելով:
Բոլորին հիշեցնում եմ, որ տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների ժամանակ ընտրելու և ընտրվելու իրավունքը երաշխավորված է ՀՀ Սահմանադրության 48-րդ հոդվածով և Հայաստանի միջազգային պարտավորություններով»,-ասվում է գրառման մեջ:
Թաթոյանը նաև նշել է, որ ընտրական իրավունքը «ժողովրդավարության ձևավորման հիմքերի հիմքն է և վերջ»:
Վերջին շրջանում բազմաթիվ են դեպքերը, երբ քրեական գործեր են հարուցվում ՏԻՄ ընտրություններում հաղթած քաղաքական ուժերի առաջնորդների նկատմամաբ, կան ձերբակալվածներ և կալանավորվածներ։ Դեկտեմբերի 16-ին կալանավորվել է Վանաձոր համայնքի նախկին ղեկավար Մամիկոն Ասլանյանը, որի ղեկավարած «Ասլանյան դաշինքը» զբաղեցրել էր առաջին տեղը՝ երկրորդ տեղում թողնելով իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը։

17 Декабрь 2021 - 09:11 AMT
Происходящее в последнее время с органами местного самоуправления в Армении чревато серьезными угрозами для основы демократии – права на выборы и избрание. Об этом заявил омбудсмен Армении Арман Татоян.
«Посредством политических и правоохранительных процессов имеют место крайне опасные вмешательства в отношении должностных лиц ОМС, избранных посредством голосования граждан Республики Армения, в связи с чем обществу либо не представляется надлежащих разъяснений, либо не представляется разъяснений вообще.
Все это главным образом прикрывается «политическим процессами» или «уголовным производством», создавая опасные прецеденты», – отметил он.
Татоян напомнил, что право на участие в выборах в органы местного самоуправления гарантируется статьей 48 Конституции Республики Армения и международными обязательствами Армении.
«Избирательное право – основа основ формирования демократии, и точка», – подчеркнул он.
В последнее время в Армении много случаев возбуждения уголовных дел против лидеров политических сил, победивших на выборах в органы местного самоуправления, есть аресты и задержания. 16 декабря был задержан бывший глава Ванадзорской общины Мамикон Асланян.