28 Մարտ 2009 - 07:55 AMT
Մարտի 26-ին Հռոմի Հայ Կաթողիկե եկեղեցու առաջնորդարանի Քահանայապետական Լեւոնյան վարժարանում` Իտալիայում Հայաստանի դեսպանության եւ Ռիցոլի (Rizzoli) հրատարակչության կողմից կազմակերպվել է մեծանուն իտալահայ գրող, հրապարակախոս, գիտնական-հայագետ, Պադովայի համալսարանի ժամանակակից իտալական գրականության պրոֆեսոր Անտոնիա Արսլանի «Սմիրնայի ճանապարհը» Մեծ Եղեռնին նվիրված մենագրության շնորհանդեսը:
Անտոնիա Արսլանն առավել հայտնի է հայ հասարակությանը, որպես Տավիանի եղբայրների «Արտույտների ագարակը» հեռուստաֆիլմի սցենարին հիմք ծառայած համանուն վեպի հեղինակ, որը լույս է տեսել 2004թ. եւ թարգմանվել ֆրանսերեն, անգլերեն, ճապոներեն, հունգարերեն, հունարեն, շվեդերեն, իռլանդերեն, սլովեներեն, ռումիներեն, թուրքերեն, արեւելահայերեն, արեւմտահայերեն եւ այլ լեզուներով` նվաճելով բազում մրցանակներ:
Բազում մրցանակների դափնեկիր Արսլանն աշխատանքային գործունեությունը սկսել է Դանիել Վարուժանի բանաստեղծությունների ուսումնասիրությամբ եւ երկհատորյակի իտալերեն թարգմանությամբ, իսկ Հայոց ցեղասպանության թեման մշտապես եղել է նրա մենագրությունների կենտրոնում:

26 марта в гимназии Левонян армянской епархии при церкви Катохике в Риме состоялась презентация книги Антонии Арслан «Путь в Смирну», посвященной Геноциду армян. Книга итальянской писательницы, публициста, армяноведа и профессора современной итальянской литературы в университете Падуи Антонии Арслан была опубликована посольством Армении в Италии совместно с издательским домом Риззоли. На презентации книги «Путь в Смирну» присутствовали аккредитованные в Италии дипломаты и послы различных стран.
Армянской публике Антония Арслан знакома как автор книги «Ферма жаворонков», по которой снят одноименный фильм братьев Тавиани. Книга «Ферма жаворонков», опубликованная в 2004 году, была переведена на французский, турецкий, английской, японский, венгерский, греческий, шведский и другие языки.
Обладательница множества наград за свою литературную деятельность, Антония Арслан начала свою литературную карьеру с изучения творчества Даниела Варужана и перевода двухтомника стихотворений поэта на итальянский.