Իրավապաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը հայտնել է, որ այս պահին Ադրբեջանում գտնվող հայ գերիների հաստատված թիվը մոտ 50 է, իսկ ոչ պաշտոնականացված՝ ևս 80։
Նրա խոսքով՝ գերիների վերադարձի գործընթացը շարունակական է լինելու, հատկապես երբ կան հաստատված գերիներ և քանի դեռ Ադրբեջանը պահում է հաստատված գերիներին, անխուսափելի է, որ վերադարձ լինելու է, գրում է «Փաստինֆոն»։
Իրավապաշտպանի դիտարկմամբ՝ դրանք հիմնականում կազմակերպվում են քաղաքական գործընթացների շրջանակներում՝ կամ ՌԴ-ն, կամ ԱՄՆ-ն, կամ ԵՄ-ն, այլ ազդեցիկ պետություններ իրենց քաղաքական ազդեցությունն օգտագործելով՝ կազմակերպում են վերադարձը։
«Տեսնում ենք, որ այն մասնակի է, ամբողջ ծավալով չի ապահովում։ Դա էլ միգուցե տրամաբանական է, քանի որ կան ընթացող մեծ քաղաքական գործընթացներ, որտեղ ներգրավված են միջազգային դերակատարները, որի շրջանակներում լուծվում են նաև որոշ մարդասիրական խնդիրներ»,- նշել է Սահակյանը։
Դեկտեմբերի 19–ին հայտնի դարձավ, որ Ադրբեջանը Հայաստանին է վերադարձրել գերեվարված 10 զինծառայողի, որոնք գերեվարվել էին նոյեմբերի 16–ին Սյունիքում սահմանային բախման ժամանակ։

20 Декабрь 2021 - 11:43 AMT
Правозащитник: В Азербайджане удерживаеются 50 подтвержденных армянских пленных, еще 80 – неподтвержденных
В Азербайджане удерживаются около 50 подтвержденных армянских пленных, имеются неподтвержденные данные о еще 80 лицах в статусе пленных. Об этом заявила 20 декабря журналистам правозащитник Сирануш Саакян.
«Пока в Азербайджане удерживаются подтвержденные пленные, они будут возвращаться, в основном в рамках политических процессов. Россия или США, или Европейский союз и другие влиятельные государства, используя свое политическое влияние, организуют возвращение пленных», – сказала она, пишет «ФактИнфо».
Саакян отметила, что возвращение пленных пока не получается в полном объеме.
«Может быть, это логично, потому что идут большие политические процессы с участием международных акторов, в рамках которых решаются и некоторые гуманитарные вопросы», – сказала она.
Что касается правовых процессов в отношении возвращенных из плена в Армении, Саакян отметила, что говорить публично об уголовном преследовании в отношении пленных недопустимо.