Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը հիմնում է Հայրենադարձների ինտեգրման կենտրոն: Այդ մասին ասել է Հայրենադարձների ինտեգրման կենտրոնի ստեղծման աշխատանքների ղեկավար, հայրենադարձ Մարգարիտա Բաղդասարյանը, տեղեկացնում է «Արմենպրեսը»։
Նա նշել է, որ խնդիր է դրված հայրենադարձներին ուղղված աջակցությունն իրականացնել ավելի համակարգված ու լայն մասշտաբով:
Նախնական տվյալներով՝ կենտրոնը կսկսի գործել 2022թ․ կեսերին: Հիմա կենտրոնի տարածքի խնդիրն է լուծվում, հստակեցվում է տարբեր կառույցների հետ համագործակցության ձևաչափը, կենտրոնն ունենալու է առցանց հարթակ, այժմ լուծվում են դրա տեխնիկական խնդիրները:
Բաղդասարյանը նշել է, որ իրականացվելու է նաև հայրենադարձության տվյալների թվայնացում: Նրա խոսքով, հավաքագրվելու, վերլուծվելու է տեղեկատվությունը՝ հասկանալու, թե հայրենադարձության ինչպիսի հոսքեր կան, ովքեր են գալիս, ինչ կարիքներ ունեն և այլն: Այդ ամենը շատ կարևոր է ապագա ծրագրերի, հայրենադարձությունը խթանելու համար:
Գրասենյակը տարվա ընթացքում ընդունել է մոտ հազար հայրենադարձի ու ունեցել է 3000 ավելի նամակագրություն: Հանձնակատարի գրասենյակ ուղարկված նամակների մեծ մասը հայրենադարձությանն է վերաբերվել:

В Армении откроется Центр интеграции репатриантов, его создает Офис главного уполномоченного по делам диаспоры РА. Руководитель работ по созданию Центра интеграции репатриантов, репатриант Маргарита Багдасарян отметила, что поставлена задача – осуществлять содействие репатриантам в более скоординированном и широком масштабе, пишет «Арменипресс».
По предварительным данным, центр заработает в середине 2022 года. Сейчас решается проблема расположения центра, уточняется формат взаимодействия с разными структурами, у центра будет и онлайн-платформа, решаются его технические проблемы.
Багдасарян отметила, что данные о репатриации будут оцифрованы. По ее словам, информация будет собрана и проанализирована, чтобы понять, какие есть репатриационные потоки, кто приезжает, какие у них потребности и т. д. Все это очень важно для будущих программ, способствующих репатриации.
Отмечается, что довольно много людей заинтересованы в переезде в Армению. В течение года офис принял около тысячи репатриантов и получил более 3000 корреспонденций. Большинство писем, отправленных в офис уполномоченного, касались репатриации.