25 Դեկտեմբեր 2021 - 10:22 AMT
ՀՀ քաղաքացական ավիացիայի կոմիտեն Flyone Armenia ավիաընկերությունից հայտ է ստացել Երևան-Ստամբուլ ուղղությամբ չարտերային չվերթերի թույլտվություն ստանալու համար։ Այդ մասին ասել է տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի մամուլի քարտուղար Սոնա Հարությունյանը, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
«Դեկտեմբերի 23-ի երեկոյան Քաղավիացիայի կոմիտեն հայտ է ստացել Flyone Armenia ընկերության կողմից շաբաթական 3 չվերթ իրականացնելու առնչությամբ: Քաղավիացիայի կոմիտեն ուսումնասիրում է ներկայացված հայտը. ողջամիտ ժամկետներում որոշում կայացնելուց հետո այն կհրապարակվի»,- ասել է Հարությունյանը։
Նրա խոսքով` կառավարության որոշմամբ սահմանված չափորոշիչներին համապատասխանելու դեպքում հայտը կբավարարվի։
Հարությունյանը նշել է, որ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև միայն վերջին 2-2.5 տարում օդային հաղորդակցություն չի եղել։ Նա հավելել է` հաշվի առնելով, որ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունները կարգավորված չեն, և չկա օդային հաղորդակցության մասին համաձայնագիր, ապա չվերթերը վերսկսելու որոշման դեպքում դրանք կիրականացվեն ոչ կանոնավոր կերպով։
Հարցին, թե թուրքական որևէ ընկերություն հայտ ներկայացրե՞լ է ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտե չվերթեր իրականացնելու համար՝ Հարությունյանը պատասխանել է, որ չնայած հրապարակային մակարդակով թուրքական կողմը նշել է, թե դիմել են, սակայն պաշտոնապես որևէ հայտ դեռևս չի ստացվել։
Թուրքիայի տրանսպորտի և ենթակառուցվածքի նախարար Ադիլ Քարաիսմաիլօղլուն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ թուրքական «Pegasus» ավիաընկերությունը պատրաստվում է առաջիկա օրերին Ստամբուլ-Երևան երթուղով չվերթեր սկսել։

Комитет гражданской авиации Армении пока получил лишь одну заявку на получение разрешения на выполнение чартерных рейсов в направлении Ереван-Стамбул: ее подала новая армянская авиакомпания Flyone Armenia. Об этом сообщила пресс-секретарь министра территориального управления и инфраструктур Сона Арутюнян, пишет Sputnik Армения.
«23 декабря от авиакомпании Flyone Armenia поступила одна заявка на 3 чартерных рейса. В настоящее время заявка изучается Комитетом гражданской авиации, и в разумные сроки будет принято решение, которое будет опубликовано в ближайшее время», – сказала Арутюнян, добавив, что критерии подачи заявки определены постановлением правительства.
Арутюнян заметила, что в случае соответствия заявки Flyone Armenia установленным критериям, она будет одобрена, и авиакомпания сможет осуществлять полеты.
С учетом того, что между Ереваном и Анкарой отсутствуют дипломатические отношения, также нет подписанных авиационных соглашений, рейсы будут нерегулярными.
Пресс-секретарь министерства подчеркнула, что в ведомстве не видят никаких препятствий для возобновления рейсов, поскольку одной из целей является расширение географии воздушных маршрутов и увеличение пассажиропотока.
Вместе с тем, она добавила, что турецкие авиакомпании не обращались к авиационным властям Армении для осуществления данного рейса.
Ранее министр транспорта и инфраструктуры Турции Адиль Караисмаилоглу заявил, что турецкая авиакомпания Pegasus готовится начать полеты по маршруту Стамбул-Ереван, По его словам, они начнутся в ближайшие дни. Кроме того, он заявил, что желание выполнять полеты по этому же маршруту есть у еще одной компании – уже армянской.
13 декабря глава турецкого МИД Мевлют Чавушоглу заявил, что Ереван и Анкара на взаимной основе назначат представителей для переговоров по нормализации отношений, а также возобновят авиасообщение.