Մարտի 27-ին Կամերային երաժշտության տանը շախմատային խաղ տեղի ունեցավ հայ արվեստագետների ու շախմատի չեմպիոնների միջեւ:
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի եւ մշակությի նախարար Հասմիկ Պողոսյանի ներկայությամբ հայ գրոսմայստերներ Վլադիմիր Հակոբյանը, Գաբրիել Սարգսյանը եւ Տիգրան Պետրոսյանը միաժամանակ խաղացին հայ թատրոնի եւ երաժշտության ականավոր ներկայացուցիչների հետ:
«Ցավոք, հայ հանրությունը չի կարելի միասնական համարել: Աստված տա, որ մենք մեր շախմատիստներից համախմբվածության եւ հաղթանակին հասնելու գործում միասնության դասեր քաղենք»,-խաղի բացման արարողության ժամանակ հայտարարել է դերասան Սոս Սարգսյանը:
Միաժամանակյա խաղի սեանսին մասնակցել են շուրջ երեսուն ռեժիսորներ, դերասաններ, երաժիշտներ, որոնք հայ ժամանակակից արվեստի հիմքն են կազմում: Ներկա էին Երվանդ Երզնկյանը, Ռաֆայել Քոթանջյանը, Նիկոլայ Ծատուրյանը, Արմեն Էլբակյանը, Միքայել Պողոսյանը, Արա Երնջակյանը, Վլադիմիր Մսրյանը, Արթուր Ութմազյանը, Կիմ Երիցյանը, Կարեն Դուրգարյանը եւ շատ ուրիշներ: Խաղին մասնակցող միակ կինը Լալա Մնացականյանն էր, որին երբեմն օգնում էր Էլինա Դանիելյանը: Գրան-պրիի առաջին շրջանի վերջին 11-րդ փուլի հաղթող Էլինա Դանիելյանը օգնում էր արվեստագետներին շախմատի օլիմպիադայի երկակի չեմպիոնների հետ խաղում:
Արվեստի շուրջ 30 գործիչներից ոչ ոքի խաղացին միայն վերջերս «Արվեստի երախտավոր» շքանշանով պարգեւատրված դերասան ու ռեժիսոր Սոս Սարգսյանը Գաբրիել Սարգսյանի հետ ու Ստանիսլավսկու անվան ռուսական դրամատիկական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Ալեքսանդր Գրիգորյանը, որը խաղում էր Վլադիմիր Հակոբյանի հետ:

27 марта в Доме камерной музыки прошла шахматная игра между корифеями армянской культуры и чемпионами по шахматам.
В присутствии президента Армении Сержа Саркисяна и министра культуры Армении Асмик Погосян армянские гроссмейстеры Владимир Акопян, Габриел Саркисян и Тигран Петросян провели сеанс одновременной игры со звездной плеядой представителей армянского театра и музыки.
«К сожалению, армянское общество нельзя назвать объединенным. Дай Бог, чтобы сплоченности и единству в стремлении к победе мы научились у наших шахматистов», – на церемонии открытия игр сказал актер Сос Саркисян.
На сеансе одновременной игры участвовало около тридцати режиссеров, актеров, музыкантов, являющихся основой современного мира армянского искусства. Здесь присутствовали Ерванд Ерзинкян, Рафаел Котанджан, Николай Цатурян, Армен Элбакян, Микаел Погосян, Ара Ернджакян, Владимир Мсрян, Артур Утмазян, Ким Ерицян, Карен Дургарян и многие другие. Единственной женщиной, участвующей на сеансе одновременной игры с олимпийцами была Лала Мнацаканян, которой иногда помогала Элина Даниелян. Победительница последнего, 11-го тура первого этапа серии Гран-при среди женщин Элина Даниелян помогала деятелям искусства в игре с двукратными чемпионами олимпиады по шахматам.
Их примерно 30 деятелей искусств вничью сыграли лишь недавно награжденный орденом “Корифея искусств” актер и режиссер Сос Саркисян, сыгравший с Габриелом Саркисяном и художественный руководитель русского драматического театра им. Станиславского Александр Григорян, сыгравший с Владимиром Акопяном.